Kočky jsou velmi inteligentní. Jednoduše je naučte, kam smí chodit a kam ne

Mazlíčci 15. června 2017 | 19:03 — redakce
Každý vlastník kočky domácí dobře ví, že je to hodně těžké. Ne, kočky nejsou nechápavé, naopak. Jenže si prostě dělají, co chtějí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kočky si prostě dělají, co chtějí... / Shutterstock

Když kočku okřiknete, nechápavě se na vás podívá: Co chceš, to si jako nemůžu brousit drápky o křeslo? Její pohled vás naprosto rozloží a snad byste jí to křeslo ještě přisunuli.

Procházka po kuchyňské lince? Pokud jste doma, kočka velmi dobře ví, že na linku nesmí, a tak tam nechodí. Sedne si pod ni a podívá se na vás, aby vám jasně sdělila: Podívej, jak jsem vzorná, já vím, že nahoru nesmím. Sotva za vámi zapadnou dveře, už se vydá na průzkum a pěkně na horní skříňku, vždyť i tam se dá plavně vyskočit. Důkazem prohřešku je cestička otištěných paciček na kuchyňské desce. Jenže teď už miláček zase spořádaně sedí na podlaze...

Co s tím? Snáz naučíte kočku chodit tam, kam má, než ji odnaučíte tam, kde by se pohybovat neměla. Je tedy třeba vytvořit jí v bytě tolik jejích vlastních zábavných míst, aby ji ta ostatní nelákala.

Na broušení drápků jsou nejlepší sloupky omotané režným provazem. Jeden nestačí, chce to omotat třeba i nohu od stolu, od křesla, k tomu přídat nějaké to sólo škrábadlo, kde se dá drásat podložka i sloupek z ní trčící.

Výborné jsou také „kočičí stromy“, sestava sloupků omotaných provazem a polic potažených měkkou látkoum, na kterých se dá ležet a hledět na svět z výšky. Kočky mají rády přehled, takže když jim dáte pelíček aspoň do výšky vašich oči, budou se v něm vyvalovat – zato na podlaze si ho ani nevšimnou.

Kuličky z papíru, pentličky, myšky vyplněné kočičí trávou – hračky vůbec nejsou finančně náročné, zato je třeba smířit se stím, že jich máte plný byt a sem tam na nějakou šlápnete.

Na záchůdek zpravidla kočky naučíte snadno, jsou to čistotná zvířata a sotva přijdou do nového domova, už se po své hromádce písku ohlížejí. Někdy může dojít k problémům způsobeným stresem ze stěhování, pak je třeba kočce dát záchůdek na takové místo, kde se může skrýt před světem (je to i pro kočku úkon intimní), ale ničeho se nebojí a nic ji nemůže polekat. Jakmile si zvykne, můžete písek přestěhovat i do nějakého tmavšího koutu. Většina domácích koček radostně asistuje při výměně steliva a sotva je vše čisté, hned se tam hrne – není tedy ani problém s přestěhováním záchůdku.

Pokud chcete kočce zdůraznit místa, kam chodit má – na škrabadlo, na záchůdek, na pelíšek – můžete použít speciální sprej. Obsahuje látky, jejichž aroma kočku neodolatelně vábí, takže se kolem místa bude radostně povalovat, otírat se o něj, a tím si z něj vytvoří svůj oblíbený prostor.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám rozhodně neměla uniknout

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám...

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A...

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Zavřít reklamu