Zbavte se molů bez chemie. Díky ingrediencím, které máte bežně doma, to zvládnete

Ostatní 14. března 2021 | 08:23 — Klára Sanders
Blížící se jaro přímo vybízí k úklidu vaší šatní skříně. Při úklidu možná zjistíte, že se vám do šatní skříně nastěhovali moli. Nebojte, není to žádná tragédie. Pomocí ingrediencí, které má doma snad každý, se můžete okamžitě pustit do boje s těmito škůdci.
Další 4 fotografie v galerii
Přestože motýlek vypadá velmi nenápadně, dokáže napáchat pořádnou škodu / Depositphotos

Mol šatní je drobný motýlek, který je známý a obávaný škůdce v mnoha domácnostech. Přestože motýlek vypadá velmi nenápadně, dokáže napáchat pořádnou škodu. Nenechá na pokoji žádné oblečení a nadělá vám do něj maličké dírky. Zcela vám tak šaty znehodnotí a vy je můžete tak akorát vyhodit.

Mol šatní ke svému životu potřebuje keratin, který se nachází hlavně v bavlně. Od jeho příbuzného, který napadá potraviny, ho poznáte docela snadno. Má totiž stříbrná křídla bez tmavých skvrn.

Jde to i bez chemických přípravků

Proti molům existuje v obchodě celá řada nejrůznějších chemických přípravků. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Často jsou totiž tyto chemické přípravky nebezpečné a ohrožují lidské zdraví.

Navíc, pokud na problém přijdete třeba v pátek večer nebo v sobotu odpoledne, musíte stejně počkat do pondělka, než si přípravek v obchodě pořídíte. Do likvidace molů se přitom můžete dát prakticky okamžitě.

Prevence je základ

Nejlepší je samozřejmě prevence a s moly se nikdy nepotýkat. Abyste se s tímto škůdcem doma nesetkali, musíte dodržovat pár osvědčených zásad.

Mol má rád vlhké a tmavé prostředí. Bytostně nenávidí pravidelné větrání, obzvlášť v zimních měsících. Život jim ale znepříjemníte i tím, když každý den odtáhnete žaluzie a pustíte na ně denní světlo, které jim velmi vadí.

Další zásadou úspěšné prevence je také pravidelný úklid. Oblečení, které moc nenosíte, jednou za čas vyperte. A zapomeňte na to, že skladování oblečení v papírových krabicích nebo igelitových pytlích nějak molům v jejich hodování zabrání. Těmito obaly se snadnou prokoušou.

Zbavte se molů ekologicky 

Boj s tímto otravným motýlkem postavte na tom, že žádný mol nemá rád intenzivní vůni. Proto se do skříní dává naftalin. Stejně tak však poslouží i ocet, který má každý doma, nebo čpavek.

Stačí, když nalijete do mističky trochu octa a postavíte ji do skříně. Dát tam můžete i velmi silně aromatické mýdlo nebo tabák. Fungují stejně dobře jako čpavek a ocet.

Proti molům můžete použít i černý pepř. Stačí ho trochu nasypat na dno skříně. Za pár dní ale postup opakujte, pepř brzy vyvětrá a ztratí na své účinnosti.

A pokud udeří mrazy, rychle toho využijte a obečení na chvilku vystrčte ven. Moli nenávidí mráz a vy se tak škůdců snadno zbavíte.

Podle některých lidí zabírá dobře i chmelová větvička nebo plátěný pytlíček s levandulí, který vám navíc prádlo hezky provoní.

Tyto rady fungovaly už za našich babiček a jsou účinné stále. Psali jsme také: Zbavte své komory, garáže i sklepy harampádí. Stačí nepořádek uklidit a najít rezervy v úložném prostoru

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence objevila dosud neznámého předchůdce moderního člověka. Ukrýval ho lidský genom

Pravidla správné sklizně a uchování mrkve. Jak zajistit, aby...

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Zavřít reklamu