Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím výběru je ale třeba brát zřetel na několik věcí

Ostatní 18. června 2021 | 10:40 — Helena Malá
Pokud jste si mysleli, že trampolína je jen dětská hračka, jste na omylu. Nevydovádí se na ní jen děti, ale i dospělí. Kromě zábavy je navíc poskakování na trampolíně velmi zdravé.
Další 3 fotografie v galerii
Na trampolíně se vyřádí celá rodina / Pixabay

Cvičení na trampolíně je zdraví prospěšné, při skákání dochází k velkému výdeji energie, zvyšuje srdečně cévní činnost, dochází ke spálení více kalorií než například při stejně dlouhém klasickém běhu, navíc bez zbytečné zátěže kloubů.

Opakující se pohyby nahoru a dolů podporují stlačování krevního a lymfatického řečiště a tím napomáhají k odplavování toxinů a odpadních produktů z buněk našeho organismu. Jednoduchým hopsáním na trampolíně tak zlepšujete celkovou imunitu, cirkulaci krevního oběhu a posilujete srdce a plíce. Trampolínu oceníte i pokud se snažíte zhubnout nebo bojovat s celulitidou. Pokud ještě trampolínu nemáte a uvažujete o jejím pořízení, možná se vám budou hodit rady, jak vybrat tu správnou.

Rozměr trampolíny

"Prostor je důležitým ukazatelem pro to, kolik místa můžete věnovat umístění trampolíny a jak velkou trampolínu můžete vybrat. Obecně se z bezpečnostních důvodů doporučuje mít alespoň 1 m volného prostoru po obvodu trampolíny," upozornil specializovaný prodejce bazénové a relaxační techniky, který má v Praze jeden z největších showroomů v Evropě.

Kdo bude skákat

Než se pro nějaký model rozhodnete, dobře zvažte, kdo všechno bude trampolínu využívat. Pokud chcete trampolínu pro batole, stačí malá interiérová trampolína s madlem. Trampolíny pro odrostlejší děti by měly mít v průměru alespoň 3 metry. Jestliže si na trampolíně občas zaskáče i dospělý, doporučují odborníci volit průměr kolem 4 metrů.

Vnitřní, nebo vnější síť

Ochranná síť je na trampolíně velmi důležitým bezpečnostním prvkem. Může se však nacházet mezi skákací plochou a pružinami, nebo až za pružinami. Vnitřní sítě mohou opticky zmenšovat prostor pro skákání, ale zase brání vniknutí nohy mezi pružinami. Vnější sítě skákací prostor naopak opticky zvětšují. A existují i trampolíny s vnější ochrannou sítí, které nemají pružiny, takže nehrozí skřípnutí končetiny.

S pružinami, nebo bez

V nabídce najdete trampolíny s pružinami a také trampolíny s elastickým výpletem. Klasické pružiny by měly být z odolných materiálů a nejlepší je, pokud je kryje bezpečnostní kryt. Elastický výplet namísto pružin zvyšuje flexibilitu odrazové plochy a způsobuje měkčí dopad. O tom, jak dětem na zahradě postavit pískoviště, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu