Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte mnohem lépe

Dům 22. června 2021 | 07:32 — Helena Malá
Horké noci moc dobrému spánku nepřidají. V nevhodně zvolené přikrývce se za chvíli propotíte a spát v mokré peřině není nic příjemného. Je pravdou, že volba přikrývky může hrát velmi výraznou roli.
Další 3 fotografie v galerii
V přikrývce z ovčí vlny vám bude dobře jak v zimě, tak v létě / Pixabay

Přikrývky lze pořídit z různých materiálů a každý má své specifické vlastnosti. Pokud chcete vhodnou peřinu na léto, můžete sáhnout například po ovčí vlně merino. I když se může na první pohled zdát, že vám teploučká merino vlna dobře poslouží jen v zimě, není to tak. Jde i o skvělé řešení pro horké letní noci. Merino vlna je totiž čistě přírodní materiál, který dokáže přirozeně nabídnout dvě velmi zásadní schopnosti, a to termoregulaci a odvod vlhkosti (potu).

"Právě díky termoregulaci je možné merino lůžkoviny používat v zimě, kdy dokáží tělo zahřát, a naopak v létě poskytují pocit chladivosti. Merino vlna stejně jako v oblečení pro vrcholové sportovce dokáže i v lůžkovinách při vyšších teplotách odvádět – odpařovat lidský pot od těla a filtrovat skrze materiál volně do ovzduší," podotkl Martin Bernátek, který se už řadu let zabývá prodejem produktů z ovčí vlny.

Ovčí vlnu používaly i starověké kultury

To, že má ovčí vlna unikátní vlastnosti a široké možnosti využití, věděli už naši dávní předkové. Významnou vlastnost vlny, hygroskopičnost, znaly a využívaly již mnohé starověké kultury. Číňané ve vlně za velkého tepla uchovávali led. Nomádi v pouštích Předního východu nechávali na poušti do vlny nasáknout noční rosu a ráno z vlny cennou tekutinu ždímáním získávali. Žádnému textilnímu materiálu se zatím nepodařilo ovčí vlnu nahradit.

Lehké a prodyšné

Mezi největší přednosti letních prošívaných přikrývek z ovčí vlny patří lehkost, prodyšnost a funkčnost. Přikrývky se maximálně přizpůsobují tělesné teplotě, jednoduše se tedy vyhnete pocitu horka a pocení. Lůžkoviny merino zároveň přirozeně produkují suché teplo, což znamená že příznivě působí na revmatismus, ledviny a močové cesty.

Materiál je získán střižením mladých australských oveček, jejichž vlna je nejjemnější a dosahuje té nejvyšší možné kvality. Právě z tohoto materiálu se celovlněné deky na léto vyrábějí.

Termoregulační i antibakteriální

Deky z merino ovčí vlny vyhovují jak dospělým, tak i dětem nebo alergikům. Mají totiž nejen skvělé termoregulační, ale také antibakteriální vlastnosti.

K dostání jsou také pletené deky z ovčí vlny merino, které lze využít třeba ve chvíli, kdy za chladnějšího večera posedíte venku u grilu s přáteli či rodinou. I tentokrát lze těžit z jedinečnosti materiálu, protože v chladných dnech vám zajistí maximální termoregulaci a naopak v létě produkuje merino příjemnou chladivost, tudíž se lidské tělo nepotí. O tom, že se dá ovčí vlnou zateplit i dům, jsme psali zde.

Zdroj info: oveckarna.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu