Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s žehličkou vám to půjde snadno

Ostatní 26. listopadu 2021 | 07:41 — Zuzana Procházková
V podzimním sychravém období je pořádná dávka vitaminů, minerálů a antioxidantů jedna z nejdůležitějších věcí. Právě obyčejný česnek je jedním z největších darů přírodní medicíny. Navíc si jej můžete přes zimu pohodlně pěstovat v PET láhvi. Ukážeme vám, jak na to.
Další 3 fotografie v galerii
Doma pěstovaný česnek budete mít v bio kvalitě / Shutterstock

Česnek je známý pro své léčebné účinky už po tisíciletí. Má silné antivirové, antibakteriální i protiplísňové účinky, a proto je označován za velmi účinný imunitní stimulant. Jeho konzumace je vhodná jak v rámci prevence, tak při prvních projevech onemocnění.

Cenné látky v česneku

Stroužky česneku mají charakteristickou vůni a štiplavou chuť. Tato štiplavá chuť je dána obsahem těkavých olejů, alliinu a enzymu allinázy, silic s obsahem sirných organických sloučenin. Právě díky těkavým olejům a sirným sloučeninám má česnek léčebné účinky, tedy schopnost ničit bakterie, viry a vypuzovat parazity z těla. Mimo to česnek obsahuje vitamin A, B, C, E a dále minerály jako vápník, selen a jód.

Doma vypěstovaný česnek

Doma pěstovaný česnek, tedy v bio kvalitě, má mnohem vyšší obsah síry, a tedy i silnější léčivé účinky. Jeho pěstování se tedy rozhodně vyplatí i přes zimní měsíce. Navíc na tom není nic složitého. Potřebovat budete pouze palici česneku, PET láhev a vodu.

V čem je odlišný naklíčený česnek

Naklíčený česnek s výhonky starší jak 5 dnů je úžasný v tom, že obsahuje téměř pětkrát více antioxidantů, než je tomu u běžného stroužku česneku. Je to dáno obsahem chemických látek nazvaných fytoalexiny, které mají za úkol chránit rostlinu česneku před parazity. Česnek v naklíčené podobě je tedy více než vhodné konzumovat.

Pěstování česneku v PET láhvi

Na pěstování česneku si připravte sadbový česnek, půllitrové plastové láhve, misku a převařenou vychladlou vodu. Sadbový česnek je doporučován z toho důvodu, že podléhá přísným kontrolám zdravotního ústavu. Jestliže jej však neseženete, zvolte nějaký jiný česnek v BIO kvalitě.

Postup pěstování česneku PET láhvi

Odřízněte z PET láhví horní část pod hrdlem a ostré hrany uhlaďte pomocí rozpálené žehličky, jinak byste se o ně mohli poranit. Následně naplňte láhve až po okraj převařenou a vychladnou kohoutkovou vodou, případně použijte odstátou dešťovou vodu. Z palice česneku odstraňte vrchní slupky a také ztvrdlý stonek. Následně ji umístěte na dno láhve a jednou týdně vodu dolévejte. Brzy uvidíte, jak začnou rašit kořínky, později i palice. Nové výhonky můžete s chutí konzumovat. A pokud si chcete vypěstovat vlastní česnek, pak v naklíčeném stavu stroužky zasaďte do květináče s hlínou. Dále čtěte: Je nejvyšší čas ochránit před zimou kanadskou borůvku. Nezapomeňte na tuto důležitou věc.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu