Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik si zvládnete vyrobit sami z močoviny a síranu

Zahrada 10. října 2022 | 08:37 — Zuzana Procházková
První přízemní mrazíky a ranní nízké teploty dávají všem zahrádkářům najevo, že je potřeba se pustit do podzimního postřiku jabloní. Díky němu budou tyto ovocné stromy chráněny před různými škůdci či chorobami. V tomto článku vám proto poradíme, jak si postřik vyrobit a jak jej aplikovat.
Další 3 fotografie v galerii
Aplikaci ochranného postřiku na jabloně rozhodně nezanedbejte / Depositphotos

S příchodem prvních přízemních mrazíků by se všichni zahrádkáři měli dát do pozoru a zkontrolovat, zda mají hotové všechny práce, které je nutné před zimou stihnout. Jedním z důležitých kroků je podzimní postřik jabloní, který zajistí ochranu dřeviny přes zimu před škůdci a dalšími patogeny. Ty by totiž za jiných okolností přímo v rostlinných částech nebo v půdě přezimovaly, což by se projevilo v celkovém oslabení jabloní napřesrok.

Močovina a síran

Ochranný postřik jabloní, který je potřeba aplikovat nyní v říjnu, se skládá ze dvou hlavních složek, močoviny a síranu. Zahradní specialista Jan Záhorský vysvětluje, v čem jsou tyto dvě složky tak účinné v boji proti škůdci a patogeny na jabloních.

„Močovina je známým minerálním hnojivem. Obsahuje téměř 50 % dusíku, díky čemuž je nejkoncentrovanějším dusíkatým hnojivem. Často je vyráběna ve formě bílých granulí. A nebojte, je bez zápachu a rozpustitelná ve vodě. Druhou složkou je síran železnatý, známý také jako zelená skalice či zelený vitriol. Hojně se používá například k dezinfekci vody nebo pro chemickou ochranu zahradních plodin.“

Výroba ochranného postřiku na jabloně

Na výrobu ochranného postřiku na ovocné stromy si připravte následující:

  • ½ kila močoviny
  • ½ kila síranu železnatého v práškové formě
  • 10 litrů vody
  • větší kýbl

Na výrobě postřiku není nic složitého. Vodu zahřejte na 70 stupňů a vysypte do ní síran železnatý. Následně směs míchejte až do úplného rozpuštění síranu. Následně přidejte močovinu a opět promíchejte tak, aby se vše rozpustilo. Poté je postřik hotový. Buď jej můžete aplikovat do lahví s rozprašovačem nebo do automatického rozprašovače.

Aplikace ochranného postřiku

Jakmile máte postřik připravený dle návodu výše, můžete se pustit do jeho aplikace. Ta by měla být provedena v období od konce října do poloviny listopadu. Důležité je však počasí. Stromy by se měli postřikovat během suchého a bezvětrného dne a nemělo by mrznout. Ideální teploty jsou okolo 5 stupňů. Nakonec, postřikem ošetřete všechny nadzemní časti stromu a také půdu okolo. Tímto způsobem docílíte nejsilnější ochrany.

Bílení kmenů ovocných stromů

Kromě speciálního ochranného postřiku, je vhodné na podzim kmeny ovocných stromů nabílit. Jedná se o prastarou techniku, která je prováděna nejčastěji hašeným vápnem, jež je zalité vodou. A proč je tato aplikace tak důležitá zejména u mladých stromků. Jedná se o ochranu nejen před mrazem, ale také před ostrým zimním sluncem, jinak řečeno bílý nátěr kmenů chrání celý strom před teplotními výkyvy. Dále čtěte: Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být příliš invazivní. Nikdy nezasahujte do dřevnaté části stonku.

Autorský článek, další zdroj: gardenerspath.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu