Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik si zvládnete vyrobit sami z močoviny a síranu
S příchodem prvních přízemních mrazíků by se všichni zahrádkáři měli dát do pozoru a zkontrolovat, zda mají hotové všechny práce, které je nutné před zimou stihnout. Jedním z důležitých kroků je podzimní postřik jabloní, který zajistí ochranu dřeviny přes zimu před škůdci a dalšími patogeny. Ty by totiž za jiných okolností přímo v rostlinných částech nebo v půdě přezimovaly, což by se projevilo v celkovém oslabení jabloní napřesrok.
Močovina a síran
Ochranný postřik jabloní, který je potřeba aplikovat nyní v říjnu, se skládá ze dvou hlavních složek, močoviny a síranu. Zahradní specialista Jan Záhorský vysvětluje, v čem jsou tyto dvě složky tak účinné v boji proti škůdci a patogeny na jabloních.
„Močovina je známým minerálním hnojivem. Obsahuje téměř 50 % dusíku, díky čemuž je nejkoncentrovanějším dusíkatým hnojivem. Často je vyráběna ve formě bílých granulí. A nebojte, je bez zápachu a rozpustitelná ve vodě. Druhou složkou je síran železnatý, známý také jako zelená skalice či zelený vitriol. Hojně se používá například k dezinfekci vody nebo pro chemickou ochranu zahradních plodin.“
Výroba ochranného postřiku na jabloně
Na výrobu ochranného postřiku na ovocné stromy si připravte následující:
- ½ kila močoviny
- ½ kila síranu železnatého v práškové formě
- 10 litrů vody
- větší kýbl
Na výrobě postřiku není nic složitého. Vodu zahřejte na 70 stupňů a vysypte do ní síran železnatý. Následně směs míchejte až do úplného rozpuštění síranu. Následně přidejte močovinu a opět promíchejte tak, aby se vše rozpustilo. Poté je postřik hotový. Buď jej můžete aplikovat do lahví s rozprašovačem nebo do automatického rozprašovače.
Aplikace ochranného postřiku
Jakmile máte postřik připravený dle návodu výše, můžete se pustit do jeho aplikace. Ta by měla být provedena v období od konce října do poloviny listopadu. Důležité je však počasí. Stromy by se měli postřikovat během suchého a bezvětrného dne a nemělo by mrznout. Ideální teploty jsou okolo 5 stupňů. Nakonec, postřikem ošetřete všechny nadzemní časti stromu a také půdu okolo. Tímto způsobem docílíte nejsilnější ochrany.
Bílení kmenů ovocných stromů
Kromě speciálního ochranného postřiku, je vhodné na podzim kmeny ovocných stromů nabílit. Jedná se o prastarou techniku, která je prováděna nejčastěji hašeným vápnem, jež je zalité vodou. A proč je tato aplikace tak důležitá zejména u mladých stromků. Jedná se o ochranu nejen před mrazem, ale také před ostrým zimním sluncem, jinak řečeno bílý nátěr kmenů chrání celý strom před teplotními výkyvy. Dále čtěte: Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být příliš invazivní. Nikdy nezasahujte do dřevnaté části stonku.
Autorský článek, další zdroj: gardenerspath.com.