Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch, špatnou zálivku i další chyby, které kytky hubí

Ostatní 03. listopadu 2023 | 09:09 — Anna Novotná
Pokojové rostliny přes zimu odpočívají a nabírají sílu na další sezónu. To ale neznamená, že nepotřebují naši pozornost. Naopak. Pokojové rostliny v zimě často trpí. Čemu se vyhnout a co naopak vašim oblíbeným pokojovkám v zimě dopřát?
Další 3 fotografie v galerii
Někdy méně znamená více / Depositphotos

Zatímco venkovním rostlinám zima a ani mráz obvykle neuškodí, jelikož jsou ve stavu "zimního spánku", s interiérovými rostlinami je to mnohem horší. I když i ony jsou v jakémsi útlumu, mohou jim určité výkyvy a neopatrná péče opravdu vážně uškodit a začnou chřadnout. Níže si dozvíte nejčastější projevy špatné péče i důvody.

Zálivka

Během zimy, kdy jsou rostliny v útlumu, nepotřebují takové množství vody, jako tomu bývá během léta. Proto je lepší, pokud vodu doléváte až podle potřeby. Před zaléváním zkontrolujte vždy vlhkost půdy. Zapíchněte do ní například špejli. A pokud se na ní projeví vlhkost až 3 cm, se zaléváním počkejte. V opačném případě hrozí, že květinu přelijete a té začnou žloutnout listy. Květiny mohou vadnout i kvůli příliš studené vodě. Proto je žádoucí nechat vodu vždy odstát, aby měla pokojovou teplotu. 

Suchý vzduch

Druhý, taktéž častý problém, může být také ve vlhkosti bytu. Během zimy, kdy se hodně topí, trpí většina domácností na suchý vzduch. A to nemají rostliny rády, zvláště ty, které potřebují ke svému růstu vlhké prostředí, například břečťany a kapradí. Proto jim spíše než zálivku dopřejte pravidelné rosení, především těm, které máte postavené v blízkosti radiátorů. Do jejich blízkosti můžete také umístit pokojovky, které naopak vysoké množství vody odpařují. Mezi ně patří především monstery, filodendrony, fíkusy nebo draceny. V blízkosti květin můžete postavit také zvlhčovač.

Raději nehnojit 

I když to myslíte dobře a pokojovkám se snažíte přilepšit dávkou hnojiva, raději to nedělejte. Nevhodný přípravek nebo špatná koncentrace mohou rostliny zahubit nebo popálit. To poznáte podle toho, že se na listech začnou objevovat různé deformace, skvrny nebo dokonce díry.

Málo světla

Velkým problémem zimních měsíců je málo světla. Sluneční svit ale rostliny potřebují kvůli  fotosyntéze a produkci chlorofylu. Díky nim mají krásně zelenou barvu. Pokud mají světla nedostatek, začnou blednout, flekatí a ztenčují se jim listy. Bohužel, ani umělé přisvícení tuto situaci nevyřeší. Najděte proto jiné vhodné místo, kde je dostatek denního světla, jinak se pokojovky neuzdraví.

Pozor na průvan

Listy nijak neseschly ani nezežloutly, a přesto masivně opadávají? Viníkem by mohl být průvan. Některé pokojovky jsou na něj hodně citlivé, takže stačí jen otevřít trochu okno a neštěstí je hotové. Obezřetní proto buďte u fíkusu nebo orchideje. I když tyto krásky nejsou jinak náročné na péči, i ony potřebují občasnou péči.

Zdroj: homesandgardens.com, plantophiles.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu