Podzim bez rýmy a kašle: Poradíme vám, jak pěstovat známou léčivou bylinku
Šalvěj se v období středověku spojovala s nesmrtelností člověka. Tak tomu bylo i u Peršanů a Číňanů, kteří ji využívali jako prostředek proti stárnutí.
Šalvěj lékařská patří mezi vděčné léčivé rostliny. Pokud se ji rozhodnete pěstovat na zahrádce, potěší vás půvabným vzhledem, příjemnou vůní, jedinečnou chutí a samozřejmě léčivými účinky. Tuto bylinku mnozí znají pod přezdívkou „babské ucho“ z klasického českého filmu Dívka na koštěti, ve kterém sloužila k čarování. Je na ní skutečně něco kouzelného?
Léčivé účinky
Dá se říct, že opravdu „kouzelné“ jsou její léčivé účinky. Používá se vnitřně ve formě čaje i zevně jako přísada různých mastí, obkladů či koupelí. Využití má i v kuchyni a v kosmetice. Čaj ze dvou lžiček sušené šalvěje pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, bolesti v krku a odvádí hleny z dechových orgánů.
Jak pěstovat
Šalvěji se dobře daří na suchých a na živiny chudých půdách. Vhodné je suché a slunné stanoviště. Pokud ji sadíme do květináče, substrát by neměl být moc výživný.
Konce výhonků často zastřihujeme, abychom podpořili keřovitý růst. Když květy odkvetou, ostříháme je. Při pěstování v květináči dbáme na to, aby rostlina měla dostatek světla.
Čas sklizně
Čerstvé lístky šalvěje je dobré sklízet v poledne během slunečných a suchých dní. Lístky sušíme v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti. Z nasušených lístků už snadno připravíme léčivý čaj.
Pozitivní účinky šalvěje na naše zdraví
Šalvěj lékařská v podobě čaje, tinktury, kloktadla nebo obkladu, je vhodná na tyto zdravotní potíže:
záněty v ústní dutině (krvácející dásně, paradentóza, zápach z úst)
menstruační bolesti a problémy v klimakteriu
angína, horečka, kašel
štípnutí hmyzem
mastné vlasy, vypadávání vlasů a problémy s pokožkou hlavy (svědění)
hnisající rány, poranění, popáleniny
zažívací obtíže (průjem, bolest žaludku, nadýmání)
potíže s pamětí, koncentrací, duševním vyčerpáním a zvládáním stresu
problémy s nadměrným pocením
oslabená obranyschopnost
potíže s močovými cestami
problematická pleť
Jak připravit obklad, čaj či tinkturu
Čaj
Na přípravu jednoho šálku čaje je nutná čajová lžička šalvěje, která se zalije čtvrt litrem vroucí vody. Nechá se chvíli louhovat a pije se po doušcích dvakrát denně.
Obklad
Obklad připravíme ze 3 čajových lžiček šalvěje a čtvrt litru vařící vody. Necháme louhovat, dokud nálev není vlažný a použijeme jako obklad.
Tinktura
Tinktura se připravuje z 50 gramů čerstvé šalvěje (pokud není k dispozici tak sušené), kterou naplníme láhev a zalijeme půllitrem kvalitního destilátu. Nádobu uzavřeme a necháme odstát 14 dní. Pak tinkturu přecedíme a užíváme podle potřeby.