Máte alergii, ale chcete domácího mazlíčka? Existují zvířata, která jsou vhodná i pro alergiky

Mazlíčci 06. ledna 2018 | 12:32 — Šárka Vondráčková
Spousta z nás touží mít doma nějakého čtyřnohého mazlíčka, ale nemůže kvůli alergii. Snu mít vlastního pejska, morče nebo kočku, se ale nemusíte zcela vzdát. Není to sice jednoduché, ale existuje řešení. Jsou totiž zvířata, která jsou vhodná i pro alergiky.
Dalších 6 fotografií v galerii
Existuje několik druhů zvířat, u nichž vám vznik alergie prakticky nehrozí / Shutterstock

Každé zvíře bez výjimky bude produkovat jistou míru alergenu. To je bohužel fakt. Srst, sliny, pot a hlavně jejich prach, který se drží v srsti, způsobují alergické reakce. Existuje ovšem celá řada plemen psů, koček a dalších zvířat, u nichž hrozí riziko alergické reakce jen minimálně. A my vám představíme několik z nich. 

Pejsek

Přejete si pejska? I zde máte možnost výběru. Nejvhodnější jsou mexický naháč a čínský chocholatý pes, kteří prakticky nemají žádnou srst. Jsou velmi inteligentní, hraví. Pro svou přítulnou povahu si je zamiluje snad každý. Je třeba mít na paměti, že jejich holá tělíčka musíte v létě a na jaře chránit před slunečními paprsky a v zimě zase před mrazem. K oblíbeným plemenům patří také jorkšíři. Jejich porost svojí strukturou spíše připomíná lidský vlas než psí chlupy. Velkou výhodou těchto psích miláčků je, že nelínají, proto jsou vhodní pro alergiky. Navíc tito psi byli v dřívějších dobách vyšlechtěni, aby hlídali u dětských postýlek a odháněli tak krysy, které by mohly dětem ublížit.

Kočička

Ani milovníci koček se nemusejí vzdávat svého snu mít doma takovou, která nezpůsobuje alergie. Takovou ideální kočkou je Sphynx nebo Peterbald. Mnohé lidi sice tyto bezsrsté kočky odpuzují svým vzhledem, za kterým se ale skrývají velmi oddaní společníci. Protože tyto kočičky nemají na sobě žádný chloupek, potřebuje zvláštní zacházení. Její tělo se potí a potřebuje tedy pravidelnou koupel, kterou ale toto plemeno miluje, v létě je zase nutné chránit její kůži před sluníčkem. Dalším plemenem jsou bengálské kočky. Ty mají speciální srst, která téměř nelíná. Kočky se proto nemusí ani často olizovat. Alergeny jako srst a sliny jsou tedy u tohoto plemene minimalizovány. Devon Rex a Cornish Rex. Dvě plemena se zvláštními názvy, jejichž srst je z měkkých, krátkých a tenkých chloupků a téměř nelínají. Je ale nutné zvířata čas od času vykoupat, abyste se včas zbavili tvořících se alergenů na jejich kůži. Ovšem mějte na paměti, že nejenom kočky, ale i psi mohou trpět na alergie. O tom, jak je poznat a jak minimalizovat alergickou reakci, jsme psali zde.

Morče, potkan

Pokud vám na pejska a kočičku nezbývá mnoho času a raději byste zvíře méně náročné, pak je velmi vhodné skinny morčátko, o které se i menší děti dokáží postarat samy. Tento malý mazlíček nemá žádnou srst, ale není tak náročný na péči. Pokud bude morče špinavé, postačí kůži pouze očistit vlhkým hadříkem nebo ho jednou za čas vykoupat pomocí speciálního šampónu pro hlodavce. Po koupeli je důležité morčátko dostatečně zahřát, jinak by mohlo nastydnout. Toto morče však denně potřebuje seno, proto je dobré vědět, jestli dítě trpí pouze alergií na zvířecí srst nebo i na traviny. Další variantou je „plešatý“ potkan. I tento hlodavec není vůbec náročný na jakoukoliv péči.

Činčila

Pokud stále dáváte přednost zvířátkům se srstí, nabízí se alergikům ještě jedna možnost. A to činčila. Činčily nemají téměř žádné mazové ani potní žlázy a nelínají. Než si činčilu ale pořídíte, pamatujte, že jde o nočního živočicha, který dokáže uprostřed noci natropit pěkný hluk.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu