Naleštěný nerez působí v kuchyni luxusně. Triky, díky nimž bude stále zářit jako nový

Dům 18. ledna 2018 | 08:47 — Šárka Vondráčková
Nerez je krásný. Ale má bohužel jedno minus. Je na něm vidět prakticky všechno. Otisky prstů, mastnota i zaschlé kapky. Udržet jej v neustálém lesku může být přesto jednoduché. Ovšem, když víte, jak a čím.
Další 3 fotografie v galerii
Nerez působí v kuchyni velice luxusně / Shutterstock

Nerezové doplňky i spotřebiče nikdy nevyjdou z módy. Tento materiál se totiž hodí prakticky ke všemu a i domácnosti poskytuje nejenom nádech luxusu, ale i čistoty. Ovšem, i o tu je třeba pečovat. A o nerez obzvlášť.

Pozor na škrábance!

Nikdy, ale opravdu nikdy neberte na čištění nerezových ploch jakékoliv abrazivní prostředky, kartáče, drátěnky, houby s drsným povrchem, ani žádné desinfekční či bělící prostředky. Vaše snaha udělat nerez opět lesklý může mít zcela opačný efekt. Poškrábete jej a tím nenávratně svůj lesk ztratí. Na čištění tohoto materiálu používejte měkké hadříky, nejlépe z bavlny či mikrovlákna, nebo houbičky s bílou čisticí plochou, které jsou nejjemnější.

Čím čistit

Rozhodně zapomeňte na to, že nerez vyčistíte snadno a rychle pouze obyčejným saponátem. Právě ten vám na povrchu zanechá nehezké šmouhy. Samozřejmě pokud jsou nerezové spotřebiče hodně mastné, je na ně saponát ideální, protože odmašťuje. Pak ho ale musíte důkladně odstranit, a nerez ještě přeleštit. Vzít si na pomoc můžete různé speciální prostředky, ale některé bývají hodně drahé, jiné zase po sobě zanechávají šmouhy. Takže možná budete muset chvíli hledat, než narazíte na ty správné. Nebo můžete vyzkoušet různé potraviny a domácí čistidla.

Bezchemické čištění

Zkuste směs ze sody a vody, která odstraní větší špínu a připáleniny, ocet zase vezměte na leštění. Stačí do něj namočit hadřík, povrch s ním přetřít a pak vyleštit dosucha. Ocet umí odstranit i zaschlé kapky vodního kamene. Na připáleniny také dobře funguje zubní pasta. Tu můžete použít i na své nerezové hrnce. Pokud se zrovna chystáte koupit si nové, poradíme vám s výběrem. O tomto tématu jsme psali zde

Otisky prstů na nerezu obvykle působí hospodyňkám vrásky, neboť se jich skutečně špatně zbavuje. I na tenhle problém ovšem existuje řešení. Použijte navlhčenou utěrku z mikrovláken. V tomto případě se ovšem vyplatí investice do dražších mikrovláknových utěrek a jejich laciným napodobeninám je lépe se vyhnout, jinak budete zřejmě výsledkem zklamáni. Ale jestli nemáte po ruce žádnou takovou utěrku, zkuste obyčejnou mýdlovou vodu. Pak ovšem nezapomeňte nerezový povrch znovu vyleštit. Nevěřili byste, jak zvládnou povrch vyčistit dětské vlhčené ubrousky. Stačí místo několikrát přetřít a následně vyleštit papírovým ubrouskem. Je to až neuvěřitelné.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Robot zaznamenal na Marsu zvláštní otřesy. Vytváří je nejspíše nárazy meteoritů

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Vřes patří k podzimu. Nenáročnost, odolnost a krásné...

Sklizeň a uskladnění mrkve: Kdy sklidit mrkev a jak ji...

Zavřít reklamu