Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální kousky do vašeho bytu

Dům 21. února 2018 | 13:32 — Šárka Vondráčková
Jestli máte rádi styl Provence nebo přemýšlíte, čím ozvláštnit váš starý nábytek, zkuste techniku patinování. V poslední době je to totiž velký hit a v prodejnách za takový kus nábytku dáte i několik tisíc korun. Tak proč si ten samý stylový kousek neudělat doma?
Dalších 5 fotografií v galerii
Patina je v poslední době velice moderní / Internet

Pokud hledáte tip, jak svému bydlení dodat punc originality, nejspíš si techniku patinování zamilujete. V technice patinování jde vlastně o vzhled, který vypadá jako „ošoupaný“ nebo „zašlý“. Takto upravený matný sametový povrch vás zanese do dávných časů a je zcela na vás, jakou barvu či vzor zvolíte. Nicméně zrovna patina je typická pro francouzský styl Provence, o kterém jsme psali zde. A pokud uvažujete, že byste si domácnost zařídili přesně v tomto stylu, můžete si zašlý vzhled svému nábytku dát doma sami. Není to vůbec těžké.

Vhodné povrchy pro patinování

Tato povrchová úprava je vhodná pro všechny masivní dřevěné povrchy. Vůbec nejideálnější je měkké dřevo, jako je smrk nebo borovice. Patinovat můžete dveře, poličky, rámečky, komody, nábytek, trámy i podlahu.

Krok za krokem

Jestli už jste se rozhodli, jakou část nábytku budete patinovat, pak si musíte pořídit ty správné barvy. Pořiďte si dva odstíny barvy, které jsou vhodné pro dřevo. Jeden tmavší, který bude sloužit jako podklad, a druhý světlejší, který bude tvořit vrchní vrstvu. Na závěrečnou povrchovou úpravu je pak ideální lak pro namáhané povrchy, včelí vosk nebo olej pro méně namáhané povrchy. Kromě barev a štětců si ještě sežeňte smirkový papír č. 100 a brusnou houbičku, která má zrnitost 80 - 100.

Postup

Podklad lehce obrousíte smirkovým papírem a naneste na něj tmavší barvu, ale jen v jedné vrstvě. Tu nechejte dobře zaschnout. Poté nanesete na tmavší odstín ten světlejší, opět jenom v jedné vrstvě a znovu nechejte dobře zaschnout. Po zaschnutí se můžete pustit do finálního broušení. Brusnou houbičkou v jednom směru stírejte jemně vrchní část barvy na tmavší podkladní nebo klidně až na dřevo. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, je potřeba celý povrch zakonzervovat. Pro namáhané povrchy použijte tvrdý lak, na ty méně namáhané bude stačit olej nebo včelí vosk. Vrchní lak naneste opět v jedné vrstvě a nechejte důkladně zaschnout.

S čím patinovaný nábytek kombinovat

Nejlépe se kombinuje s rustikálním nebo vintage stylem (opotřebované věci). Dokonale doplní vybavení chaty, chalupy, ale i moderní novostavbu. Nebojte se experimentovat, technika se používá na dřevo, kov, sklo, omítku, papír či plasty.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu