S čím pěstovat rajčata, abyste je ochránili před škůdci?

Zahrada 09. června 2018 | 11:54 — Šárka Vondráčková
Rajčata patří mezi oblíbené druhy zeleniny. Ale věděli jste třeba, že dokonce dokáží ochránit růže před skvrnitostí a nebo že působí jako přírodní repelent? A to není zdaleka vše.
Další 3 fotografie v galerii
Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině / Shutterstock

Přitom pěstování rajčat není žádná věda, pokud víte, jak na to. Jde asi o nejoblíbenější zeleninu, není proto divu, že kdo má šanci a prostor, pěstuje si je sám. Někdo ve skleníku, jiný volně na záhonech a ten, kdo zahrádku nemá, třeba na balkoně. Není totiž nad domácí úrodu. Ale možná, že jste doposud netušili, s čím vším je můžete pěstovat abyste z tohoto soužití vytěžili co nejvíce.

Přírodní repelent

Pokud budete rajčata pěstovat v mobilních nádobách na balkoně, lodžii, nebo terase, budou fungovat jako přírodní repelent. Odpudí především komáry, ale i mravence.

S bazalkou nejenom na talíři

Velkým pomocníkem rajčat je chutná a vonná bylinka bazalka. Rajčata ji prostě mají milují, a to nejenom na talíři. Ideálně je pěstovat je dohromady. Zasaďte na každé dva keříky rajčat jednu rostlinu bazalky.

Důvod je prostý. Bazalka pomáhá rajčatům odolat škůdcům, včetně mravenců. O tom, jak je vypudit z vaší zahrady i domácnosti, jsme více psali zde. Bazalka ale především zlepšuje chuť a vůni jejich plodů. Obě rostliny pak můžete sklízet současně, což oceníte zejména při přípravě pokrmů z rajčat, ať už jde o omáčku nebo salát.

Společně s mátou a česnekem

Podobné účinky jako bazalka má také máta. Odpuzuje mnohé housenky, moly a mravence. Se sviluškou chmelovou si zase poradí česnek. Takže pokud proložíte řádky s rajčaty a okurkami česnekem, bude se tento škůdce stěhovat jinam.

Ochrání angrešt a růže

Naopak rajčata zase spolehlivě ochrání angrešt, pokud jsou vysázené blízko něj. A ještě zajímavější je fakt, že umí ochránit růže před skvrnitostí listů. Pokud ale nechcete vysazovat tyto okrasné rostliny společně, natrhejte pár lístků z rajčat a v odšťavovači z nich získejte šťávu. Tu smíchejte s mnohem větším dílem vlažné vody a špetkou kukuřičného škrobu. Roztokem pak růže postříkáte a ty budou ochráněné alkaloidem solaninem, který se používal jako přírodní insekticid.

S brambory ne!

Rajčata naopak nesázejte v blízkosti brambor, fenyklu, mladých meruněk a kukuřice. U brambor rajčata zvýší náchylnost na plíseň bramborovou, pokud budou vedle kukuřice, najdete na nich housenky molů a vedle mladých meruněk působí rajčata jako inhibitor růstu.

Rajčata jako lék

V geneticky upravovaných rajčatech se biologové snaží pěstovat například vakcínu proti rakovině děložního hrdla. Rajčata obsahují značné množství silného antioxidantu, kterým je lykopen. A ten nejenže rajčatům poskytuje tradiční červenou barvu, ale také snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, vaječníků, děložního čípku a trávicího ústrojí. Lykopen též chrání pokožku před poškozením UV paprsky a dokonce je v tomto směru účinnější než karoten. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zápisník alkoholičky. Tereza Ramba se z krásky změnila v trosku: Příběh o alkoholismu i komplikované cestě k abstinenci

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu