Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Zahrada 18. června 2018 | 14:19 — Šárka Vondráčková
Fuchsie patří mezi jedny z nejoblíbenějších balkonovek, ale také vyžadují maximální péči. Pozor na přehnané zálivky, přesazování a další nejčastější chyby.
Další 3 fotografie v galerii
Fuchsie dokáží krásně ozdobit každý balkon / Shutterstock

Fuchsie je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů. Vzpřímené, polopřevislé a velké oblibě se těší převislé, které krásně ozdobí okno nebo balkon. Velký rod znamená velké odlišnosti, a to nejen ve vzhledu rostlin, ale i ve způsobu pěstování.

Stručně řečeno, pěstování fuchsií je taková vyšší dívčí. Fuchsie vyžadují maximální péči a jakákoliv snaha o zjednodušení práce, například samozavlažovací truhlíky, nepřesazení rostlin v jarním období, použití komerčně vyráběných substrátů, má velmi nepříznivý vliv na kvetení a zdravotní stav rostlin. Je tedy potřeba dodržet základní pravidla.

Správné umístění

U fuchsií rozhodně nepodceňujte jejich umístění. Pro fuchsie je nutné vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim proto nejlépe vyhovuje východ, západ a sever. V zásadě platí, že fuchsie s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, druhy s většími světlými květy upřednostní místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Avšak ani hni horký letní vzduch fuchsiím nesvědčí.

Kvalitní substrát

Fuchsie mají rády kyselejší půdu s pH kolem 6. Velmi důležitá je kvalita substrátu a poměr jeho jednotlivých složek, který je odvislý od konkrétních podmínek, v nichž budou rostliny pěstovány. Takže ani tzv. univerzální substráty nejsou pro ně příliš vhodné. Některým pěstitelům se osvědčila směs v třetinovém poměru kompostní zeminy či ornice, zahradnického substrátu B, substrátu na pelargonie, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky.

Ani málo, ani moc

Fuchsie vyžadují vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Pokud dojde k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. Ale ani přílišná vlhkost jim nedělá dobře. V přemokřeném substrátu snadno uhnijí. Proto, je-li to možné, nechejte květináče nebo truhlíky stát volně, aby mohla přebytečná voda odtékat. A pozor si dejte zejména na zálivku v létě. Květiny jsou vlivem horkého vzduchu zavadlé. Pokud je zalijete v této situaci, můžete způsobit „uvaření“ kořenového balu a tím fuchsii zabijete. V horkých letních dnech jim proto dopřávejte rosení, ale vyhýbejte se této činnosti v době, kdy na rostlinu bude svítit slunce.

Dostatek hnojení

Nutno podotknout, že fuchsie jsou poměrně náročné co se týče hnojení. Aby vám kvetly celou sezonu, je potřeba je minimálně 2x týdně hnojit. Pro bohaté kvetení se doporučuje pravidelné přihnojování plným tekutým hnojivem.

Ochrana před škůdci

Fuchsie jsou oblíbeným terčem škůdců, a to zejména mšic a molic. Svilušky se prozradí drobounkou pavučinkou na rubu listů. Molice jsou maličké bílé mušky, které vysávají listy. Objevují se na jejich rubu společně se svými larvami a jejich přítomnost prozradí také lepkavá tekutina, kterou vylučují. Zkušení pěstitelé proto doporučují pravidelně fuchsie preventivně stříkat. Vyzkoušet můžete také některé přírodní postřiky, o kterých jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu