Zvířecí mazlíčci vhodní i pro alergiky

Mazlíčci 07. května 2017 | 12:55 — Anna Novotná
Přeje si vaše dítě nejvíce ze všeho nějaké zvířátko? Rádi byste mu přání splnili, ale potýkáte se s jeho alergií? Našli jsme pro vás zvířecí mazlíčky, kteří jsou vhodní i k alergickým dětem.
O potěšení z domácího zvířete nemusí být ochuzeni ani alergici. / Wikimedia Commons/Paradais Sphynx

Nejčastější zdroje alergenů:

1. Kočičí a psí sliny obsahují bílkovinu Fel D1, která je velice agresivním alergenem.

2. Šupinky odumřelé kůže, které ztrácí každý živý tvor.

3. Zvířecí moč.

4. Roztoči žijící v srsti zvířete.

5. Alergeny, které si v srsti přinese zvíře zvenku (pylová zrna, prach apod.)

„Nahaté“ morčátko skinny

Nijak masově u nás bezsrstá morčata zatím rozšířena nejsou. Tomu také odpovídá celkem obtížné shánění takového zvířátka, stejně jako jeho cena, na hlodavce poměrně vysoká. Skinny je východiskem pouze pro ty alergiky, jimž vadí zvířecí srst. Ti si mohou skinnyho pořídit a určitě jejich deficit po domácím mazlíčkovi uspokojí. Hůř jsou na tom ti, kteří trpí alergií například na lupy, pot nebo seno.

Fretky

Nevyvolávají tak výraznou alergii jako jiná „chlupatá“ zvířátka. Oproti alergiím na kočky nebo peří ptáků je zde navíc přecitlivělost velmi vzácná. Fretky jsou totiž dost čistotná zvířátka – jako příbuzným vydry jim voda nevadí, takže je můžete často koupat v umyvadle.

Papoušci

Tvrdí se, že peří ptáků alergikům vadí. Nemusí to být ale tak docela pravda. Papoušci například mají jiný typ opeření, než na jaký se testuje v alergologických ambulancích. Tam se totiž zkoumá reakce na kachní a husí peří. Papoušek tedy může vyvolat alergii, ale není pravidlem, že by muselo jít o člověka, kterému vadí klasické peří. Pokud si chcete papouška pořídit, pečujte o jeho čistotu a peří roztokem proti roztočům.

Želvy

Samy o sobě alergie nezpůsobují, ale může vám vadit jejich seno nebo trus. Pokud budete mít želvu v teráriu a bude ho čistit jiná osoba, neměli byste mít problémy téměř žádné. Pro jistotu si pořiďte do bytu čističku vzduchu.

Rybičky

Jsou skutečně hypoalergenní, ovšem pozor – je nutné pečovat o akvárium, aby bylo čisté. Jinak se může stát zdrojem plísní, které už přecitlivělost vyvolat mohou.

Bezsrstá plemena psů a koček

Mexický naháč – existují jedinci tohoto plemene, kteří mají zbytky jemné a řídké srsti na hlavě a konci ocasu, ale jsou i psi zcela bez srsti. Přestože je toto plemeno poměrně známé, zájem o jeho chov výrazně klesá a dnes je takřka na vymření.

Peruánský naháč – plemeno podobně mexickému naháči. I u něj se někdy narodí jedinci se zbytky osrstění, ale většina je zcela bez srsti. Péče se skládá z koupání nebo alespoň očištění kůže vlhkým hadříkem, pak se musí kůže namazat vhodným hydratačním krémem.

Americký bezsrstý teriér – jde o velice mladé plemeno (první se narodil v roce 1972), pochází z USA. Štěňata se rodí pokrytá řídkou jemnou podsadou, která ovšem do 2 měsíců věku zcela vylíná. Existuje i varianta plemene s velice jemnou krátkou srstí.

Sphynx - je ojedinělým plemenem koček svým bezsrstým vrásčitým vzhledem. Tyto kočky jsou neuvěřitelné mazlivé, hravé, s vysokou inteligencí. Díky společenské povaze je lepší mít je ve dvojici, aby se zabavily, pokud jste mimo domov. Pro svou bezsrstost je sphynx častou volbou alergiků. O jejich kůži je třeba pečovat a čistit ji nebo omývat a také mazat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak dopadla hvězda středoškolských filmů? Amanda Bynes sekla s drogami a učí se na kosmetičku

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu