Potřebujete zvětšit zahradu? Čarujte s optickými klamy

Zahrada 26. srpna 2018 | 10:15 — Šárka Vondráčková
Toužíte mít větší zahradu, ale nemáte na to dostatečnou kapacitu? Máme pro vás řešení. Zvětšit si ji můžete díky optickým klamům. Jenom si pohrajete s barvami. Nic víc.
Další 3 fotografie v galerii
Stačí pár úprav a vaše zahrada bude působit větším dojmem / Shutterstock

Není rozhodující, zda máte zahradu velkou jako lán, anebo naopak malou jako dlaň. Vždy záleží na uspořádání rostlin a dalších doplňků. I zdánlivě drobný detail oklame oči a změní perspektivu tak, aby se nám zahrada nejen víc líbila, ale abychom se v ní i lépe cítili.

Hra barev

Zářivé barvy, jakými jsou červená, oranžová nebo žlutá, automaticky přitahují oči. Ale tím i perspektivu. To znamená, že vzdálený konec vám najednou přijde, jako by byl mnohem blíž. A pokud tyto barvy zkombinujete s hnědou, tmavě fialovou a bordó, zahradu vám to opticky zúží a zkrátí. Jestli ale naopak toužíte po opticky větším prostoru, použijte na konci zahrady raději světlé a pastelové odstíny. To platí jak při výběru rostlin a keřů, tak i pro nátěry plotů.

Křivky a přímky

Toužíte-li vaši zahradu opticky prodloužit, vysázejte si podél rovnoběžných okrajů cestičky okrasné dřeviny, jejichž velikost se bude s rostoucí vzdáleností zmenšovat. K prohloubení pohledu pomůže zarovnaná obruba trávníku, záhonu, řada osázených nádob, stromořadí. Naopak rozšíření pomohou zvlněné okraje.

Vzory a tvary

Obdélníky a kosodélníky mají tendenci celý prostor zužovat. Naopak kruhy a trojúhelníky vyvolávají dojem rozlehlosti. Pomozte si proto různě střiženými keři a rostlinami, tvarem záhonu či jezírkem, které si můžete vyrobit třeba z použitých pneumatik. Jak na to jsme psali zde. Čarovat můžete také s typem dlažby. Pokud použijete velké díly tmavé barvy a příčně sazenými rostlinami, bude vaše zahrada působit kratším dojmem. Jejího protažení docílíte drobnějšími, světle zbarvenými dlaždicemi a zelení v podélných pruzích.

Zrcadla, vrátka, sloupy

Ke změně prostorového vnímání poslouží i docela obyčejná, šikovně umístěná vrátka, která budí pocit, že zahrada kamsi pokračuje, i když tomu tak vůbec nemusí být. Stejně tak můžete na konec umístit zajímavý sloup nebo sochu. Naopak dlouhý pozemek zkrátíte živými ploty. A dokonalou iluzi můžete vytvořit i s pomocí zrcadla, které dokáže opticky plochu zvětšit. Upevněte jej na zeď nebo na stěnu garáže.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu