Rádi modelujete? Zkuste studený porcelán. Jeho příprava je snadná a levná

Ostatní 09. září 2018 | 13:38 — Šárka Vondráčková
Studený porcelán. Hmota, kterou milují nejenom děti, ale také dospělí. Dá se z ní vytvořit celá řada krásných dekorací. Ještě lepší na tom je, že si ho můžete vyrobit doma.
Další 4 fotografie v galerii
I tyto figurky jsou vyrobené ze studeného porcelánu / Pinterest

Počátky studeného porcelánu lze najít už před sto lety. Za jeho „rodiště“ se považuje Argentina. Její obyvatelé, kteří se připravovali na svátky, si vymysleli speciální směs kukuřičného škrobu, lepidla, oleje a glycerinu, z níž připravovali nádherné dekorace a ozdoby. Vzhledem k tomu, že modelovací směs je velmi hladká a jemná, je možné z ní vytvořit prakticky cokoliv. Možná i proto patří studený porcelán aktuálně k nejoblíbenějším modelovacím hmotám na celém světě. Navíc se dá snadno vyrobit.

Levná modelína

Studený porcelán má jednu velkou výhodu. Je totiž netoxický, levný a tvárný. Jeho příprava je velice rychlá a snadná.

Ingredience

  • 2 dcl lepidla Herkules
  • 4 dcl kukuřičného škrobu
  • 1 velká lžíce dětského oleje
  • 1 velká lžíce kyseliny citronové
  • 3 velké lžíce vody

Jako s těstem

Smíchejte všechny přísady a vařte je za stálého míchání na mírném ohni, dokud nevznikne hustá hmota, která se vám bude oddělovat od stěn hrnce. Tu pak vyklopte na talíř nebo igelit. Pozor, hmota bude skutečně velice horká. Nechejte ji proto chvíli vychladnout a poté ji ještě rukama dobře propracujte. Je to podobné, jako byste dělali s těstem. Pokud se vám bude příliš lepit na ruce, namažte si je indulonou nebo dětským olejem.

Výrobky se nevaří

Studený porcelán nechejte dobře vychladnout a zhruba po 24 hodinách s ním můžete začít pracovat. Můžete jej vyválet skutečně i na velmi tenkou placku. Hotový výrobek se nemusí ani vařit, ani péct, nechá se schnout při pokojové teplotě nebo na radiátoru. Trvá to 12 hodin, ale i několik dnů. To záleží na velikosti výrobku. Zbylý studený porcelán skladujte v igelitovém sáčku a plastové krabičce, aby vám nevyschl.

Barvy dle fantazie

Modelínu můžete také obarvit. Použít můžete temperové i akrylové barvy, ale i make-up, rtěnky, sypké barvy atd. Barvy zapracujte vždy hnětením. Myslete také na to, že po uschnutí výrobku budou barvy vždy o něco sytější. Pokud máte doma malé děti, které také rády modelují, připravte jim jednoduchou jedlou modelínu. O její výrobě jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu