Pokud potřebujete doma něco slepit a chybí vám lepidlo, vyrobte si jej sami. Na papír i na plast

Ostatní 23. dubna 2021 | 15:21 — Helena Malá
Lepidlo se v domácnosti vždycky hodí. Obzvláště, pokud doma máte děti, které rády tvoří. Ale i bez dětí občas zjistíte, že potřebujete něco slepit. Pokud zrovna nemáte lepidlo po ruce, nevadí. Poradíme vám, jak si lepidlo můžete snadno a doslova za pár korun vyrobit sami.
Další 3 fotografie v galerii
Lepidlo se doma vždycky hodí / Pixabay

Domácí výroba lepidla je snazší, než si myslíte. Navíc je velmi levná. Máme pro vás tři návody.

V jednoduchosti je krása

Asi vůbec nejjednodušší je takzvané škrobové lepidlo. Pokud potřebujete slepit třeba tmavé papíry, je ideální, protože je průhledné a po nalepení nejde takřka vidět.

Ingredience

  • zarovnaná lžíce bramborového škrobu
  • 250 ml vody

Postup

V části vody rozšlehejte škrob a zbytek vody přiveďte k varu. Zředěný škrob pomalu přilévejte do vařící vody a šlehejte. Brzy to značně zhoustne. Vařte směs jen asi minutu a pak stáhněte z ohně. Hmotu nakonec přelijte do sklenice s širším hrdlem. Pokud chcete zdokonalit lepicí schopnosti škrobového lepidla, místo bramborového škrobu použijte pšeničný. V lednici vám toto lepidlo vydrží asi dva týdny.

Lepidlo z mouky a vody

Bramborový škrob nemusí mít každý doma, ale moukou a vodou disponuje snad každá domácnost. Tak hurá do toho.

Ingredience

  • lžíce hladké mouky
  • 250 ml vody

Postup

Postup přípravy je podobný jako v předchozím případě. Do kastrůlku nalijte 200 ml vody a přiveďte ji k varu. V dalších 50 ml studené vody zatím rozmíchejte lžíci hladké mouky.
Jakmile voda začne vařit, ztlumte teplotu a vlijte do ní mouku rozmíchanou ve studené vodě. Potom směs za mírného varu metličkou asi 5 minut míchejte. Vzniklou hmotu propasírujte přes sítko a nalijte do misky. Po vychladnutí je hned připravené k použití.

Domácí lepidlo na plasty

Doma si můžete vyrobit i lepidlo, se kterým se dobře lepí plasty. Skvěle ho mohou využít například letečtí modeláři pro lepení letadélek.

Ingredience

  • aceton
  • pár kousků polystyrenu

Postup

Aceton nalijte do uzavíratelné skleničky, lámejte kousky polystyrenu a přidávejte za stálého míchání do acetonu tak dlouho, dokud se bude polystyren rozpouštět.
Jakmile se polystyren přestane rozpouštět, skleničku dobře uzavřete a doma připravené lepidlo k lepení plastů je na světě. Při lepení nezapomeňte na to, že lepený povrch je třeba dobře odmastit a očistit od prachu, ideálně pomocí ředidla. O tom, jak si ze zbytků svíček vytvořit nové, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Vřes patří k podzimu. Nenáročnost, odolnost a krásné...

Sklizeň a uskladnění mrkve: Kdy sklidit mrkev a jak ji...

Zavřít reklamu