Zbytky starých svíček je škoda vyhazovat. Za pár minut z nich snadno vytvoříte úplně nové

Ostatní 05. října 2020 | 16:40 — Helena Malá
Pokud milujete svíčky a pořizujete je do své domácnosti prakticky celoročně, asi víte, že vám jen málokdy vyhoří úplně. Obvykle na dně trochu vosku zůstane. Většina lidí tyto zbytky jednoduše vyhodí do koše. Je to ale škoda, ze zbytků totiž můžete vytvořit novou svíčku.
Další 3 fotografie v galerii
Ze starých nevypálených svíček snadno vyrobíte svíčku novou / Pixabay

K výrobě svíček ze zbytků vosků skoro nic nepotřebujete, navíc práce vám zabere maximálně čtvrt hodiny. Kromě toho, že ušetříte za nákup nové svíčky z obchodu, ještě vás může těšit dobrý pocit z toho, že si vlastnoručně vytvoříte něco pěkného.

Co budete potřebovat

  • zbytky vosku z vypálených svíček
  • sklenice či jiný obal na svíčku
  • knot
  • ozdoby či vůně dle potřeby

Vosk

Na výrobu domácích svíček můžete použít jakýkoliv starší vosk, který vám zbyl. Z běžných svíček, ale i ten, který zůstal na dně sklenic na svíčky. Dostanete jej ven docela snadno. Stačí ohřát v konvici vodu a nalít ji do nádoby, ze které chcete vosk dostat. Vosk se začne brzy uvolňovat a stoupat k hladině. Nechejte takto asi hodinu a pak jednoduše kolečko vosku vytáhněte z vody.

Jakmile máte dostatek starého vosku, pomalu vše rozpusťte ve vodní lázni. Kdo chce, může do roztaveného vosku ještě přidat nějaký éterický olej kvůli vůni.

Do čeho vosk nalít

Po ruce musíte mít také nádobu, do které roztavený vosk nalijete. Můžete použít třeba staré sklenice ze svíček, ale klidně můžete hmotu nalít i do formy, ze které potom svíčku vyklopíte. Klidně vám k tomuto účelu poslouží i rulička od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek.

Bez knotu se neobejdete

Než ale roztavený vosk do připravené nádoby nalijete, musíte do ní dát knot. Lze jej pořídit za pár korun. K dostání je buď obyčejný, nebo s plíškem. Kovový plíšek lze tavnou pistolí přilepit na dno sklenice, aby se vám se svíčkou lépe manipulovalo.

Kreativitě se meze nekladou

Pokud toužíte po něčem zvláštním, můžete si roztavený vosk ještě vylepšit. Nejen tak, že mu dodáte vůni pomocí éterických olejů, ale klidně do něj můžete nasypat třeba flitry. Obarvit jej pak můžete i pomocí obyčejné voskovky, pokud nemáte po ruce přírodní či technické barvivo. Svíčku můžete ozvláštnit také kořením, hezky se v ní bude vyjímat třeba badyán, hřebíček nebo kousky celé skořice. Zvenku lze svíčku dozdobit mašlí nebo nějakými přírodninami.

Aby knot držel

Pokud byste do sklenice s knotem vosk jen tak nalili, udělali byste velkou chybu. Knot by totiž nedržel a svíčka by tak nebyla funkční. Musíte jej buď podržet, dokud vosk trochu neztuhne, nebo na okraje sklenice s voskem položte třeba kousek drátku a konec knotu k němu upevněte. Nebudete tak zbytečně zaměstnávat ruce. Pokud vám někde při práci vosk ukápl na oblečení nebo nábytek, nezoufejte, v článku zde si přečtěte, jak jej z různých povrchů odstranit.

Témata: vosk, knot, svíčka, DIY
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám rozhodně neměla uniknout

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám...

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A...

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Zavřít reklamu