Jak vrátit lesk zašlým příborům? Zabírá tato potravina

Dům 28. října 2018 | 11:59 — Veronika Prášilová
Příbory dostávají každodenním používáním dost zabrat. Udržet je stále jako nové je prakticky nemožné. Čas od času jim můžete dopřát ozdravnou kúru, která jim vrátí krásu a lesk.
Další 3 fotografie v galerii
Vraťte svým příborům zašlou krásu / Internet

Zejména příbory umývané v ruce po čase získají našedlý nádech a zmatní. Nejde o vadu materiálu, ani špatné mytí. Mnoho potravin obsahuje přírodní barviva, jako káva, čaj nebo koření, které se svým způsobem časem podepíšou na vzhledu příborů.

Stačí 10 minut

Jedním z vyzkoušených receptů pro navrácení lesku je dát příbory do vody od scezených brambor a znovu ji přivést k varu. Mělo by stačit přibližně 10 minut. Poté příbory opláchněte čistou vodou a osušte. Škrob obsažený v bramborách zbavuje nerez matného povrchu a navrací lesk.

Alobal a soda

Druhý prověřený způsob je podobný a stejně jednoduchý, jako v případě vody z brambor. Příbory se totiž opět povaří, ale tentokrát s kousky alobalu a lžící jedlé sody. Po vytažení z vodní lázně a okapání zbývá příbory už jen přeleštit kuchyňskou utěrkou.

Pár rad pro péči

O příbory bychom se měli starat průběžně. Ideálně by se měly umýt ihned po použití. Kyseliny obsažné v hořčici, zálivkách, marinádách či ovoci mohou časem na příborech zanechat již neodstranitelné skvrny. Ohrožená jsou také ostří nožů, kterým kyselé zbytky jídel nesvědčí dvojnásob.

Ani nerez vše nezachrání

I když jsou příbory označovány jako nerezové, častý styk s potravinovými kyselinami nebo i agresivní přípravky v myčkách nádobí mohou nádobí časem nepříjemně změnit. Takže pokud nechcete nádobí umýt ihned po jídle, příbory alespoň zběžně opláchněte vodou.

Příborům také prospívá, když je po mytí v ruce osušíte utěrkou. Máte-li myčku, je vhodné ji po skončení mycího cyklu otevřít, jelikož kondenzující pára nesvědčí ani příborům, ani ostatnímu nádobí.

Stejnou péči, jakou věnujete příborům, byste měli upřít také na své šperky. I ony mohou denním nošením změnit vzhled a pomalu zacházet. Jak na to? Inspirovat se můžete v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu