Jak vrátit lesk zašlým příborům? Zabírá tato potravina

Dům 28. října 2018 | 11:59 — Veronika Prášilová
Příbory dostávají každodenním používáním dost zabrat. Udržet je stále jako nové je prakticky nemožné. Čas od času jim můžete dopřát ozdravnou kúru, která jim vrátí krásu a lesk.
Další 3 fotografie v galerii
Vraťte svým příborům zašlou krásu / Internet

Zejména příbory umývané v ruce po čase získají našedlý nádech a zmatní. Nejde o vadu materiálu, ani špatné mytí. Mnoho potravin obsahuje přírodní barviva, jako káva, čaj nebo koření, které se svým způsobem časem podepíšou na vzhledu příborů.

Stačí 10 minut

Jedním z vyzkoušených receptů pro navrácení lesku je dát příbory do vody od scezených brambor a znovu ji přivést k varu. Mělo by stačit přibližně 10 minut. Poté příbory opláchněte čistou vodou a osušte. Škrob obsažený v bramborách zbavuje nerez matného povrchu a navrací lesk.

Alobal a soda

Druhý prověřený způsob je podobný a stejně jednoduchý, jako v případě vody z brambor. Příbory se totiž opět povaří, ale tentokrát s kousky alobalu a lžící jedlé sody. Po vytažení z vodní lázně a okapání zbývá příbory už jen přeleštit kuchyňskou utěrkou.

Pár rad pro péči

O příbory bychom se měli starat průběžně. Ideálně by se měly umýt ihned po použití. Kyseliny obsažné v hořčici, zálivkách, marinádách či ovoci mohou časem na příborech zanechat již neodstranitelné skvrny. Ohrožená jsou také ostří nožů, kterým kyselé zbytky jídel nesvědčí dvojnásob.

Ani nerez vše nezachrání

I když jsou příbory označovány jako nerezové, častý styk s potravinovými kyselinami nebo i agresivní přípravky v myčkách nádobí mohou nádobí časem nepříjemně změnit. Takže pokud nechcete nádobí umýt ihned po jídle, příbory alespoň zběžně opláchněte vodou.

Příborům také prospívá, když je po mytí v ruce osušíte utěrkou. Máte-li myčku, je vhodné ji po skončení mycího cyklu otevřít, jelikož kondenzující pára nesvědčí ani příborům, ani ostatnímu nádobí.

Stejnou péči, jakou věnujete příborům, byste měli upřít také na své šperky. I ony mohou denním nošením změnit vzhled a pomalu zacházet. Jak na to? Inspirovat se můžete v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gábina Partyšová mnohé překvapila. Moderátorka totiž tvrdí, že ví, čím byla v minulém životě

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Zavřít reklamu