Dovolená na cestách: Je lepší karavan nebo obytný vůz?
Pro úplné lajky je nutné si uvědimit, jaký je rozdíl mezi karavanem a obytným vozem. Karavan je obytný přívěs, ktery je vhodný spíše pro delší stání na jednom místě a obytné vozidlo je "domek na kolech" vhodný spíše pro častější přesuny. Obytné vozy (campery) se dělí do několika kategorií: vůz s Alkovnou, polointegrovaný a integrovaný. Obvykle se tento údaj dovíte v základní specifikaci vozu.
Karavan nebo obytný vůz?
Při rozhodování o Vaší dovolené by mělo nejprve padnout rozhodnutí, co od Vaší dovolené čekáte Chcete-li trávit většinu času vaší cesty na jednom místě, nebo se přesouvat 1-2x, tak doporučujeme pronájem karavanu. Jeho výhodou je možnost odstavit jej v kempu a pak můžete volně cestovat po okolí autem. Jeho nevýhodou jsou hlavně omezené možnosti při cestování, jednak menší rychlost (80 km/h platí v ČR i přesto, že má homologaci na 100 km rychlost!) a horší manipulace díky celkové délce soupravy. Další výhodou je obvykle nižší cena pronájmu obytného přívěsu, která se většinou odvíjí od stáří a komfortu karavanu.
Máte-li rádi svobodu a cestování tzv. "za nosem" pak je pronájem obytných vozů nejlepší volbou. I když i zde jsou určitá omezení, tak nespornou výhodou, že když se rozhodnete, můžete téměř okamžitě být na cestě. V některých zemích není problém stát tzv. "na divoko", což je s přívěsem obtížnější. Pronájem obytného vozu je dražší záležitostí, ale když cenu vydělíte počtem osob, není pak výrazně odlišná od ceny běžné dovolené.
Na trhu se v poslední době objevilo mnoho půjčoven obytných vozů a karavanů, což svědčí o vzrůstající popularitě tohoto druhu dovolené. Díky rostoucí konkurenci se také stává pronájem karavanu či obytného vozu dostupnějším, ale ne vždy je dobré orientovat se pouze podle ceny. Doporučujeme dívat se na poměr ceny, poskytovaných služeb a kvality vozů. U koho je cena základním parametrem, ten jistě sáhne po starších vozech, kdo na cenu nehledí, může si užít dovolenou v luxusu na kolech. Svoboda a volnost, kterou zažijete s obytným vozem, je však nenahraditelná a silně návyková.
Základní dělení obytných vozidel
Alkovna - obytné vozidlo s typickou "boulí" nad kabinou
Tyto vozy jsou určeny spíše pro rodinu, nebo partu přátel, kteří vyráží za dobrodružstvím. Podle uspořádání umoňuje cestovat až 7 osobám a vyznačují se velkou prostorností interieru. Vozidla nabízí různé uspořádání a to především v oblasti sezení a zadní postele.
V případě, že chcete cestovat v 6ti, je nutné mít plnohodnotné sezení, Varianta s otočnými sedačkami řidiče a spolujezdce limituje počet osob k jízdě na 4, max. 5. Také toto řešení umožňuje složit stůl a vytvořit tak spaní pro další 2 osoby.
Zadní postel je obvykle ve 2 variantách - palanda nebo lůžko pro 2 osoby. Palanda se používá spíše ve vozidlech s menší celkovou délkou a pod spodním lůžkem je úložný prostor, který se dá zvětšit zvednutím a zafixováním lůžka do kolmé polohy. Varianta s dvoulůžkem nabízí obvykle výrazně větší garáž, ale je to většinou vykoupeno délkou vozu nad 7 metrů.
Polointegrovaný vůz - camper bez alkovny
Výhodou tohoto typu camperů je bezesporu nižší konstrukce, díky níž je i příznivější spotřeba a komfort jízdy. Nicméně prostor "navíc" který nabízí alkovna vám může chybět. Nyní jsou tyto vozy velmi populární a díky stahovacim lůžkům, které jsou za jízdy přilepeny ke stropu jsou vozy vhodně i pro více lidi. Nevýhodou je pak omezený prostor při sesunutou postelí.
Vestavba - Z venku dodávka, uvnitř obytny vůz
Tento typ vozidel je vhodný spíše pro cestování ve dvou až třech osobách, ale jeho největší výhodou jsou kompaktní rozměry a nenápadnost při parkování ve městě. Ve většině velkých evropskych měst vám nedovolí s klasickým obytným vozem parkovat mimo vyhrazená a často plně obsazená a drahá parkovací mista, ale s vozem, který z venku vypadá jako dodávka se bát nemusíte.Mnoho lidi se s tímto vozem neobava "kempovat" uprostřed města.