Vytopili vás sousedé? Poradíme, jak se zbavit ošklivých fleků
Důležité je ihned nepanikařit a nejprve důkladně zmapovat velikost škody. I když se to na první pohled nemusí zdát, problém nemusí být tak velký, jak vypadá.
Začíná to schnutím
Záleží samozřejmě na tom, jaká voda k vám proteče. V novém domě a v případě čisté vody asi skvrna nebude tak hrozná, jako když praskne rezavá trubka, nebo voda ve starém domě proteče rákosovým stropem.
Ve všech případech je lepší nechat skvrnu vyschnout. Poté ji můžete postříkat libovolným sprejem na plísně. Ano, čtete správně. Jejich účinky jsou totiž kromě těch desinfekčních také bělicí, takže výsledek je často po jejich aplikaci a vyschnutí lepší, ba dokonce natolik skvělý, že už není potřeba žádných dalších zásahů.
Když nám postřik nestačí
Pokud se však skvrna i přes rychlý zásah drží dál, nezbyde, než ji přemalovat. Možná bude potřeba místo skvrny nejprve oškrábat a zahladit špachtlí. Potíž bude jen v tom, že nové přemalování bude mít pravděpodobně světlejší odstín. Pokud ovšem bude skvrna opravdu velká, bude se odlupovat omítka, počítejte s tím, že zásah bude potřebovat pravděpodobně rovnou celý strop.
Obloha v bytě
Nabízí se ale ještě jedna varianta. Zkuste si namíchat úplně jiný odstín a ze skvrny vytvořit nějaký tvar, který bude jen o něco větší, než sama skvrna. To je prostor pro vytvoření obrázků nějakého zvířete, jako jej známe třeba z oblačné oblohy, abstraktního obrazce nebo netradiční hvězdy. A nebo třeba rovnou celé hvězdné oblohy, díky níž vás už žádná pohroma od sousedů nepřekvapí.
Pokud se vám podobná nehoda stane v místnosti, kde je sádrokarton, i jeho opravu můžete zvládnout sami. Poradíme vám v článku zde.