Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Ostatní 06. prosince 2018 | 08:15 — Veronika Prášilová
První mrazy opět po roce prověřují připravenost silničářů, ale také naší zimní výbavy v autě. Ne každý vozí po celý rok škrabku, chránič předního skla, smetáček a rukavice. I když auto garážujete, někdy se prostě očistě zasněženého či namrzlého auta nevyhnete. Poradíme vám vyzkoušené postupy, aby to šlo rychle a bezpečně.
Další 4 fotografie v galerii
I rozmrazování skel má svá pravidla / Shutterstock

Uklízení sněhu z auta a odstraňování námrazy skel je otrava, ale bohužel nutná. Ze sněhu odletujícího ze střechy nebo z nedostatečně odmrazených skel, přes která je sotva vidět, byste mohli mít polízanici se strážci zákona.

Smetáček je k nezaplacení

Na sníh je skvělým pomocníkem smetáček s teleskopickou rukojetí. Po vysunutí se dostanete pohodlně i přes celou střechu, přitom v kufru zabere jen minimum místa. Vozte si s sebou i nějaké staré rukavice, koupíte je i za pár korun u asijských obchodníků. Hodit se vám může i lopatka, nejen na úklid sněhu, ale někdy například i na posypání cesty před autem pískem, pokud byste vyjížděli z namrzlého místa.

Pozor na těsnění

Když je auto zamrzlé, je dobré se nejprve dostat dovnitř, abyste mohli odmrazování pomoci zahříváním interiéru. Ale i zde opatrně, neotevírejte přimrzlé dveře silou, ať si nepoškodíte gumové těsnění. Nastartujte auto, nastavte topení a ventilátor naplno a nasměrujte proud vzduchu na čelní a boční skla.

I plastová škrabka může sklo poškodit

Možná to pro někoho bude překvapivá informace, ale i rádoby měkká plastová škrabka může sklu ublížit. I když to není vidět, jsou na skle mikroskopické abrazivní částice, které při zuřivém škrábání neviditelně poškrábají sklo. Vidět to bude až na jaře při jízdě proti nízkému slunci. Proto je lepší nechat námrazu trochu povolit a v podstatě po kusech ji ze skla odloupat.

Teplá voda třikrát jinak

Asi nikoho by snad nenapadlo na sklo nalít vroucí vodu. Jednak hrozí puknutí skla kvůli teplotnímu šoku, jednak může voda paradoxně zamrznout a vytvořit ještě silnější vrstvu ledu. Ideální teplota vody je 30 až 35 stupňů Celsia.

Poznáte to tak, že je na vnitřní straně zápěstí příjemně teplá. Vodu z PET lahve pomalu nalévejte na horní okraj skla. Do pěti minut se mezi ledem a sklem vytvoří vrstvička vody, díky které půjde led snadněji sloupnout.

Pravidlo minus 10 stupňů Celsia

Pokud je teplota do minus 10 stupňů Celsia, doporučuje se do teplé vody přidat ještě nemrznoucí směs do ostřikovačů. Do dvoulitrové lahve nalijte asi půl litru směsi a dolijte teplou vodou. Pokud teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia, přidejte do teplé vody dvě polévkové lžíce soli a protřepejte.

Jestli vás odmrazování čeká někde, kde se nedostanete k teplé vodě, můžete použít samotnou nemrznoucí směs do ostřikovačů. Tento postup ale trvá déle a sklo musíte polévat opakovaně.

A abyste mohli bez problémů z vaší zahrádky či přístřešku odjet, nezapomeňte si dobře zajistit příjezdovou cestu a chodníček k ní. Čím je ideálně ošetřit, si můžete přečíst v našem článku zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu