Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Dům 19. ledna 2019 | 09:15 — Veronika Prášilová
Petržel, pažitka, řeřicha: trojice zelených bylinek, které jsou skvělými kořenícími přípravky do salátů, pomazánek nebo třeba na uvařené brambory. Ovšem většina z nás si říká, čím jejich čerstvost nahradit v zimním období.
Další 3 fotografie v galerii
Ani v zimě se nemusíte vzdávat čerstvých bylinek / Depositphotos

Pokud tyto zelené rostlinky chybí i vám, máme pro vás skvělou zprávu. Velmi snadno se pěstují i teď v zimě, a sice doma za oknem.

Kam s nimi

Ať už mluvíme o pažitce nebo třeba řeřiše, spojují je stejné podmínky pro pěstování. Ke svému životu potřebují pouze světlo, vhodný květináč či truhlík a zahradní zeminu. Rostlinky přitom nejsou náročné ani na prostředí, ideální podmínky pro ně vytvoříte, když je necháte v chladnější místnosti mezi patnácti a dvaceti stupni Celsia.

Nejdůležitější pro ně je, když si mohou hovět za oknem. No a když je budete denně zalévat chladnou vodou, a občas je i orosíte, máte pro ně skvělý základ.

Nenechte řeřichu vyschnout 

Zatímco petržel a pažitku pěstujeme v domácích podmínách nejčastěji z odkopků, které získáme na zahradě, řeřichu si můžeme doslova vypiplat od semínka. Aby se jí dobře dařilo, připravte si mělkou misku, do níž nasypete menší množství substrátu.

Na něj nasypejte klidně celý sáček semínek, která pravidelně zalévejte. Myslete na to, že klíčící rostlinky nesmí vyschnout, jelikož by byla tato úroda nenávratně pryč, proto udržujte zeminu stále vlhkou.

Nechte pažitku přemrznout

Jak jsme již uvedli, v případě pažitky je nejčastější způsob pěstování ten, že si na zahradě vyryjete ze země trs s jejími cibulkami a zasadíte jej do květináče či truhlíku. Navíc, pokud je substrát kvalitní a také květináč dostatečně velký, nemusíte se ani zabývat jejím hnojením. Důležité však je, aby pažitka v zahradě přemrzla, a teprve poté je dobré ji zasadit do domácího květináče. 

Péče o ni je pak stejná, jako v případě řeřichy, tedy pravidelná zálivka, chladnější místnost a dostatek denního světla. Pokud však zvažujete, že si ji ještě rychle vypěstujete ze semínek, raději na tento nápad zapomeňte. V domácích podmínkách semínka často špatně prospívají a výsledné výhonky pažitky jsou pak velmi slabé.

Petržel z odkopku i kořene

Také petrželku pěstujeme z rostlinek, které jsme si přinesli ze zahrady. Ovšem na rozdíl od pažitky by tato bylinka neměla přejít mrazem. Následná péče o ni je však opět stejná: zálivka, světlo a příjemné klima.

Pokud jste však nestihli petrželku ze zahrady včas přinést, můžete si ji vypěstovat také přímo z kořenové petržele. Její vrcholový odřezek dejte do misky s vodou, kterou nezapomeňte pravidelně dolévat, aby nevyschla. Během pár dní začnou z odřezku rašit nové lístky, které poslouží jako skvělá přísada do polévek či na brambory. 

A pokud nejste majiteli zahrádky, nebo vás nebaví chodit v létě pro bylinky pořád dokola ven, zkuste popřemýšlet o jejich pěstování na balkoně či terase. O systému pěstování bylinek takzvaně z jednoho truhlíku si můžete přečíst v našem článku zde

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu