Užíváte echinaceu? Vysaďte si ji na zahrádku, pěstování je velmi snadné

Zahrada 13. března 2019 | 11:51 — Veronika Prášilová
Je krásná, snadno se pěstuje a navíc je léčivá. Třapatka nachová neboli ehcinacea purpurea, jak zní její latinské jméno, je jednou z nejužívanějších bylin na světě. Určitě jste o ní slyšeli, možná ji užíváte, ale také ji pěstujete? Pojďte poodhalit tajemství nachové krásky, kterou znali již prérijní indiáni.
Další 3 fotografie v galerii
Silná kombinace - krásná, nenáročná a léčivá / Depositphotos

Původ třapatky je v Severní Americe, odkud se na počátku minulého století začala šířit do celého světa. Pro Evropu ji objevil obchodník s léky Joseph Meyer.

Od lihového odvaru po tobolky

Právě Joseph Meyer u indiánů zjistil, že mají bylinu, kterou užívají na řadu neduhů od rýmy a bolení v krku, přes hojení ran a zánětů až po hadí uštknutí. Dokonce jí léčili i koně. Meyer z jejího kořene připravil lihový odvar, který se postupně stal nejpopulárnějším lékem ve Spojených státech.

Později z rostliny získal účinnou látku, kterou pojmenoval echinacin. Nyní se z třapatky vyrábí celá řada léčivých přípravků, přičemž nejoblíbenější formou jsou patrně tobolky. V Americe extrakt z kořene, květů a nati třapatky užívá přibližně čtyřicet procent populace, což z ní činí nejoblíbenější bylinu z celého kontinentu. Věhlasu se ovšem těší po celém světě. 

Imunitní bomba

Třapatka má široký záběr léčebného využití. Její síla spočívá ve schopnosti stimulovat imunitní systém, v čemž je mezi bylinami opravdovým přeborníkem. Užívá se při léčbě infekčních chorob, angíny, ale i při zánětech močových cest či prostaty. Třapatka je vřele doporučována jako prevence nemocí z nachlazení a obecně pro zvýšení odolnosti organismu.

Nenáročná trvalka

Třapatka je pěstována často jen jako okrasná rostlina. Existuje mnoho kultivarů různých barev a růstu. Je oblíbenou květinou na takzvané motýlí louky. Má ráda propustné půdy a nevadí, pokud jsou chudší na živiny a zálivku. Daří se jí na slunci a snadno se množí, což je možné semeny, kořenovými a osními řízky nebo dělením trsů.

Mnoho lidí má na zahradě tyto nachové krasavice, přesto netuší, jaký zdravotní poklad vůbec pěstují. Podobně to často bývá s bršlicí neboli kozí nohou, kterou se většina zahrádkářů snaží vyhubit jako otravný plevel. Přitom se jedná o léčivou rostlinu. Přečtěte si, proč mniši pěstovali bršlici ve svých klášterních zahradách.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu