Bylinky s vůní ovoce aneb svěží zahrádka na okenním parapetu

Zahrada 11. května 2017 | 08:42 — Anna Novotná
Ucítíme vůni ananasu, pomeranče, citronu, jahody nebo černého rybízu, vydává ji ale některá ze známých bylinek – šalvěj, máta či bazalka. Některé překvapivě vonící druhy exotických bylinek můžeme pěstovat i na zahradě, teplomilnější raději v květináči.
Další 3 fotografie v galerii
Bylinky s vůní ovoce snadno vypěstujeme i na okenním parapetu / Shutterstock

Určitě stojí za to, založit si malou bylinkovou zahrádku, klidně i na okenním parapetu.

Ovocná šalvěj (Salvia dorisiana) pochází ze Střední Ameriky a od května do října ocení umístění na prosluněné terase. Kdykoli z ní můžeme otrhat pár lístků a dopřát si její nezaměnitelné aroma ananasu, sladkých broskví nebo černého rybízu. U ananasové šalvěje (Salvia elegans‚ Scarlet Pineapple) si musíme na ohnivě červené květy počkat až do října, ovšem na světlém místě pro přezimování s teplotou 5 až 10 °C je budeme moci obdivovat po mnoho týdnů. Tyto poměrně vysoké keře dorůstají až 1,5 metru. Na jaře potřebují výrazně zastřihnout a přesadit do větší nádoby.

Citronová máta (Mentha x piperin, varieta citrata) je naopak mrazuvzdorná a daří se jí i v polostínu. Dorůstá do výšky 20 až 50 centimetrů, vyžaduje slunné stanoviště či polostín a humózní půdu. Všechny druhy jsou mrazuvzdorné až do -28 °C. Obsahuje mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, takže úspěšně eliminuje nepříjemné svědění, mírné bolesti či podráždění. Odvar je výborný k výplachům při bolestech zubů a dásní, čerstvé lístky, přidané do koupele, mají osvěžující účinky. Máta zaručeně pomáhá při všech druzích žaludečních potíží včetně nevolností při kocovině, zlepšuje chuť k jídlu, a dokonce má i mírné afrodiziakální účinky. Silně aromatické máty dobře chutnají v moučnících a nápojích, skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.

Bazalka (Ocimum) je nejvíc rozšířená v Africe a Jižní Americe, několik druhů se však pěstuje po celém světě. Daří se jí výhradně v teplých, slunných a chráněných polohách, protože vyžaduje pět hodin slunečního svitu denně a teplotu nad 10 °C. Stálezelené aromatické rostliny nebo keře, porostlé chloupky, milují dobře odvodněnou půdu. Většina druhů obsahuje v listech 0,3 až 1,5 procenta oleje, některé druhy dokonce až 3 procenta. Bazalkový olej, získávaný ze semen lisovaných zastudena, obsahuje hlavně linalool, využívaný v kosmetických produktech i jako insekticid, estragol, jenž je základem estragonového oleje, a kafr, hojně využívaný v lékařství a aromaterapii. Bazalka se využívá jako zelenina a koření v gastronomii, pro okrasné účely i v náboženství.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Zavřít reklamu