Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně žádné vytáčení

Mazlíčci 15. května 2019 | 09:19 — Veronika Prášilová
Letošní sezona je vzhledem ke svému počasí předurčena k tomu, že se bude stejně jako vloni dařit klíšťatům. Právě teď je jedno z nejaktivnějších období, a proto je možné tyto roztoče stále častěji najít také v srsti vašeho čtyřnohého miláčka. Ačkoliv je zřejmé, že jste je ošetřili nějakým atiparazitním přípravkem, občas se nějakému černému pasažérovi nevyhnete.
Dalších 5 fotografií v galerii
Sezona klíšťat je tady, buďte obezřetní a prohlížejte své mazlíčky po každém venčení / Shutterstock

Jak s klíšťaty co nejlépe zatočit, abyste svému psovi nebo kočce neublížili? Přinášíme pár užitečných tipů.

Prohlídka po každém venčení

Základem všeho je vašeho mazlíčka po každém pobytu venku důkladně zkontrolovat. Je jasné, že pokud je člen vaší domácnosti dlouhosrstý, může se snadno stát, že u něj klíště přehlédnete a objevíte jej až za nějakou dobu, kdy bude více napité. U krátkosrstých plemen je naopak poměrně snadné na roztoče narazit jednoduchým pročesáním prsty.

Klíšťata se ráda schovávají

Každá kontrola by měla být systematická a začít ideálně u hlavy, postupovat přes krk pod obojek až pod ocas a do okolí zadečku. Myslete také na to, že klíšťata přitahují skryté oblasti těla, takže například u psů se zaměřte na místa mezi jejich prsty, polštářky či v podpaží.

Pročesávat srst můžete buď jen prsty nebo kartáčem určeným na blechy. Pokud se hřeben zarazí o nezvyklou nerovnost, raději místo zkontrolujte, zda se jedná o klíště nebo pouze nějaký výrůstek kůže. Signálem pro to, že má váš pes přisáté klíště, může být také to, že ho místo svědí a snaží se na něm neustále škrábat.

Zapomeňte na vytáčení klíštěte

Pokud na klíště narazíte, nasaďte si ideálně jednorázové rukavice a s pomocí pinzety klíště uchopte za hlavičku co nejblíže ke kůži a pevným tahem jej vytáhněte. Dejte pozor, abyste klíště nezmáčkli nebo rovnou nerozmáčkli. V žádném případě se nesnažte s klíštětem otáčet nebo jej jinak likvidovat přímo na kůži zvířete. 

Místo po přisátém klíštěti kontrolujte

Po vytažení místo vydezinfikujte, ještě pár dnů kontrolujte, zda místo není podrážděné či zarudlé. Mějte na paměti to, že i například u pejsků hrozí onemocnění boreliózou. Jestliže stále hledáte vhodný antiparazitní přípravek, přečtěte si v našem článku zde, jakým chybám byste se měli vyvarovat, abyste vaše zvíře nepředávkovali.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu