Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti široké uplatnění

Ostatní 20. října 2019 | 15:53 — nov
Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno by se dalo dělat s malými pytlíčky, které nacházíte v různých trvanlivých potravinách nebo třeba v krabici s novými botami? Řeč je o takzvaném silikagelu, který výrobci ve formě malých sáčků umisťují do různých balení, která by mohla znehodnotit případná vlhkost.
Další 3 fotografie v galerii
Šikovný pomocník má širokou škálu využití / Internet

Tato forma oxidu křemičitého, který má vysoce absorpční schopnosti, vám může doma udělat poměrně velkou službu.

Jedovatý není, ale nejezte ho

Zřejmě nejčastější otázkou v souvislosti se silikagelem je, zda není jedovatý, a zda by se po jeho požití mohlo něco stát. I když je na sáčcích uvedeno, že se obsah nemá jíst, není nutné se bát. Silikagel je netoxický, a v případě nechtěného požití nehrozí žádné nebezpečí. Samozřejmě je ale řeč o malém množství.

Snižte vlhkost skoro o polovinu

Silikagel, který má nejčastěji tvar průhledných kuliček, má vynikající absorpční schopnosti, což znamená, že pohlcuje a zadržuje vlhkost, kterou dokáže snížit až o více než 40 %. Máme pro vás proto tipy, které vás určitě inspirují k dalším pokusům s doslova čarovným silikagelem. A bude-li vám připadat, že ho potřebujete víc, vězte, že se dá běžně koupit například v hobby marketech nebo na internetu. Kilogram se dá pořídit již kolem stokoruny. Prodává se také porcovaný v sáčcích.


Deset způsobů pro využití silikagelu

Potraviny

Přilepte sáček na víko každé dózy s rýží, luštěninami, cereáliemi nebo uzaviratelné plastové krabice s otevřeným kořením.

Domácí mazlíčci

Stejným způsobem udržíte v suchu také granule pro psy a kočky. Pokud navíc přisypete silikagel do kočičí podestýlky, lépe absorbuje tekutinu a stelivo nebude tolik zapáchat.

Zahrádkaření

Semínka v papírových sáčcích často vlhnou nebo i plesniví. Dejte je do pevně uzaviratelné nádoby s několika sáčky silikagelu. Na jaře se vám semínka na zahrádce nebo balkonu odmění.

Sklo a optika

Rosí se vám doma okna nebo v autě skla? Vyzkoušejte kouzelné pytlíčky. Přihodíte-li je do pouzdra fotoaparátu, neměl by se vám zamlžit objektiv.

Technika

Podařilo se vám utopit telefon? Ihned jej vypněte, vydělejte baterii a SIM kartu. Pokuste se z mobilu ústy vyfoukat co nejvíce vody a osušte jej hadříkem. Pak telefon pevně zavřete do igelitového sáčku s mnoha silikagelovými pytlíčky. Ty pravidelně vyměňujte, dokud nebudou zůstávat suché. Máte docela velkou šanci, že bude telefon fungovat jako dřív.

Osvěžovač vzduchu

Dejte si do skleněné misky hrst silikagelových kuliček a postříkejte je svým oblíbeným parfémem. Nasypte je do plátěného pytlíku a převažte stužkou. Provoníte dům, auto nebo máte skvělý dárek. Vyrábí se i velké gelové kuličky, které můžete použít jako dekoraci ve skleněných válcích či vázách.

Nářadí

Šroubováky, nůžky, kleště, pilky a další kovové nářadí jsou náchylné k rezavění. Skladujte je pokud možno v plastových boxech se silikagelem.

Šperky

Máte-li stříbrné šperky nebo příbory, ukládejte je společně se silikagelem. Ten zpomaluje proces oxidace, stříbrné předměty nebudou tak rychle matnět.

Oblečení

Skladujete sezonní oblečení ve vakuových pytlích, jak jsme psali zde? Přihoďte mězi něj pár sáčků silikagelu a po jeho vytažení nebude cítit zatuchlostí.

Dekorace

Sušení vám půjde rychleji se silikagelem. Květiny dejte do sáčku, květy například do plastové dózy, a pevně uzavřete. Samozřejmě s pytlíčky silikagelu, které podle potřeby vyměňujte. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gábina Partyšová mnohé překvapila. Moderátorka totiž tvrdí, že ví, čím byla v minulém životě

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Zavřít reklamu