Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i během ní

Zahrada 23. července 2019 | 16:03 — Veronika Prášilová
Letní počasí dává zabrat mnohým materiálům i barvám, na které dopadají střídavě sluneční paprsky a dešťové kapky. Jednou z věcí, která v tomto období právě kvůli střídání počasí trpí nejvíce, je zahradní nábytek. Ten je totiž obvykle po celou sezonu venku, takže veškeré změny pociťuje doslova na vlastní kůži.
Další 3 fotografie v galerii
I zahradní nábytek potřebuje přes léto patřičnou péči / Pixabay

Proto je potřeba zahradnímu nábytku v létě věnovat zvýšenou péči, aby náročné letní období zvládl bez újmy a sloužil nám i v příštích letech.

Nábytek ze dřeva

Největší oblibě se stále těší nábytek ze dřeva, které je sice pro použití venku uzpůsobeno, avšak i tak vyžaduje pravidelné ošetření. Každé dřevo ovlivňuje vlhkost a slunce, proto je dobré jej před těmito vlivy chránit. Ideálním způsobem je ošetření patřičným olejem, který nábytek ochrání před vysycháním a praskáním a zároveň udržuje jeho jasné barvy.

Minimální péči potřebuje také teakové dřevo, které je sice vůči počasí superodolné, ale i tak je dobré jej pravidelně mořit speciálním přípravkem pro tento druh materiálu. Díky němu bude nábytek vypadat svěží a stále jako nový, ale také se bude snadněji čistit.

Nábytek z umělého ratanu

Ani časté změny počasí a změny teplot naopak nedělají problém nábytku z umělého ratanu, avšak i ten je potřeba během celé sezony udržovat. Není zapotřebí na něj používat žádné agresivní čisticí prostředky, ale pravidelná údržba s pomocí vlažné mýdlové vody mu jen prospěje. Dbejte však na to, aby nebyl vystaven permanentnímu slunečnímu záření, během něhož by teploty přesáhly 40 stupňů Celsia. Materiál by mohl začít praskat a došlo by k jeho zničení.

Nábytek z hliníku a tahokovu

Zřejmě jako nejlepší materiál pro zahradní nábytek, který odolá sebevyšším teplotám, je hliník a tahokov. Někteří výrobci dokonce nábytek opatřují speciálními nátěry, díky kterým je ani slunce nerozpálí, takže se nemusíte bát, že se nebude na židlích v horkých dnech dát sedět. Aby však vypadal pěkně, nezapomeňte jej pravidelně po celé léto omývat čistou vodou.

Plastový nábytek

Méně stálým materiálem je naopak plast, který je však zejména pro svou cenu stále vyhledávaný. Neměl by však být delší dobu vystavován přímému slunci. Nábytek jednak ztrácí barvu a také se do něj časem začne zažírat špína, která je velmi obtížně odstranitelná. Po čase také nábytek ztrácí své mechanické vlastnosti. Proto jej raději vytahujte pouze v případě potřeby a nenechávejte jej venku po celý den. Díky jeho lehkosti a skladnosti se s ním dobře manipuluje, proto není příprava takového posezení ničím náročným.

Svou pozornost si zaslouží také plot. Na ten si totiž často vzpomeneme až už je skoro pozdě. Jak se postarat o plot, ať už je v jakémkoliv provedení a z jakéhokoliv materiálu, píšeme zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Zavřít reklamu