Zázvor poslouží jako úžasná přírodní medicína, jeho pěstování je velmi snadné

Ostatní 08. prosince 2019 | 16:47 — nov
Kromě toho, že zázvor léčí různé choroby, hodí se skvěle k ochucení pokrmů. A co víc – jeho pěstování je velmi snadné.
Další 3 fotografie v galerii
Zázvor se označuje jako protizánětlivý a antirevmatický, navíc upravuje vysoký krevní tlak a srdeční činnost / Depositphotos

Zázvor a jeho účinky jsou pověstné. Dorazil k nám z jižní Asie, kde tvoří základ čínské medicíny a jeho použití je více než pestré. Tuto exotickou rostlinu si snadno vypěstujete i doma za oknem. Není to nic náročného.

Vyberte správnou hlízu k pěstování

To, čemu říkáme zázvor, je vlastně kořen, hlíza, která se rozrůstá v zemi podobně jako například brambory. K tomu, abychom mohli doma pěstovat zázvor, stačí malý kousek takové hlízy, kterou koupíme v každém supermarketu. Ideální je čerstvý, neseschlý a nepoškozený oddenek s dobře patrnými vegetačními pupeny, které mohou být i narašené. 

Do hlíny pupeny směrem nahoru

Koupený kořen namočte přes noc do teplé vody, čímž odstraníte jakékoliv toxické chemikálie a dodáte mu potřebnou vlhkost. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buď  semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3 – 5 centimetry hlíny. Rašící pupeny musejí směřovat nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky – roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte a dle potřeby hnojte. O tom jak si doma připravit hnojivo bez chemie, jsme více psali zde.

Pěstování ze semínek

Pěstování zázvoru ze semínka je také jednoduché. Připravte si květináč se substrátem vhodným pro klíčení. Vložte semínko, lehce zahrňte substrátem a postavte na slunné místo. Jakmile rostlinky vystrčí první lístky, přeneste květináč do polostínu až stínu. Klíčení trvá cca 2 - 3 týdny. Navíc pamatujte, že zázvor nemá rád přímé slunce a je náročný na zálivku.

Na úrodu si počkáte

Pěstování zázvoru není nic pro nedočkavce. První části zázvoru můžete sklízet zhruba po 3 - 4 měsících po výsadbě. Odhrňte část zeminy ke stranám květináče, abyste viděli oddenky, do té doby skryté pod zeminou. Uřízněte požadovanou část výhonku a vraťte odhrnutou zeminu zpátky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Zavřít reklamu