Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat
Pokud přemýšlíte, že svému potomkovi pořídíte morče, je dobré se nejdřív seznámit s tím, který druh má jaké vlastnosti, pro koho je právě tohle zvířátko vhodné i jak se o něj co nejlépe postarat. Víte, jakých chyb se v chovu vyvarovat?
Nedostatek pozornosti
Morče se v průměru dožívá 5–8 let a jde o tvorečka, který potřebuje stálou společnost. Aby se necítil osamělý, je nejlepším řešením pořídit najednou nejméně dva jedince stejného pohlaví. Morče je možné pouštět proběhnout volně po bytě a díky tomu, že jde o denního tvora, zajistí vašim dětem spoustu zábavy.
Špatně zvolená velikost klece
Při pořizování morčete se vyvarujte časté chyby, kdy sáhnete po malém akváriu pro hlodavce, nebo si řeknete, že může zdědit klec po křečkovi. Morče je totiž mnohonásobně větší než křeček, a proto jsou klece určené pro něj daleko větší a nesahají ani tak do výšky, jako spíš do šířky. V pelíšku navíc nesmí chybět budka, do které se hlodavec může schovat.
Nevhodná podestýlka
Podestýlka je velmi důležitou součástí klece. Vyhněte se pilinám, které jsou příliš jemné. Morče je může snadno vdechnout, dostat se mu mohou také do očí nebo do nosu. Mnohem lepší volbou jsou hobliny v kombinaci s dalším typem podestýlek, jakými jsou dřevěné peletky nebo buničité peletky, které jsou měkké a příjemné pro ležení.
Vyberte správný druh
Morčata najdete v různých barevných variantách od jednobarevných a dvoubarevných až po tříbarevná. Pořídit si můžete morče hladkosrsté, hrubosrsté, rozetu (vírosrsté), kudrnaté (rex), dlouhosrsté angorské nebo nahé skinny morče bez srsti.
Pokud trpíte alergií na srst, poslední zmíněné morčátko pro vás může být tou pravou volbou. Skinny morče je ale na péči ze všech nejvíce náročné. Jeho jemná bezsrstá kůže vyžaduje pravidelnou péči a pozornost. Navíc se musí kvůli jeho rychlejšímu metabolismu vícekrát denně krmit, a tím také častěji čistit jeho příbytek.
Jak správně nakrmit
Nejvíce chyb se lidé dopouštějí u krmení. Morče je striktní býložravec a mělo by přijímat potravu celý den. Základ krmení tvoří seno a tráva - je ale třeba dokrmovat pomocí granulí nebo krmných směsí, které se dají podávat také.
Morčata si nejsou schopna vytvářet vitamin C. Musí ho proto denně dostávat v potravě. Nejvíce vitaminu C se nachází v paprice, brokolici, rajčatech, listové zelenině. Občas může dostat ovoce, ale v malé míře. Protože stejně jako králík má potřebu neustále obrušovat zuby, můžete mu dopřát i suchý chléb nebo rohlík. Vodu je nutné každý den měnit.
Dopřát morčatům můžete:
- mrkev
- salátovou okurku
- papriku
- červenou řepu
- salát
- kedlubnu
- jablka
Kterým potravinám se vyhnout:
- brambory
- cibule
- česnek
- zelí
- luštěniny
- pórek
- rebarbora
- pálivé papriky
- avokádo
- kokos
- ředkvička
- granátové jablko