Domácí pracovní kout je potřeba dobře promyslet. I malá chyba vám může způsobit bolesti zad

Dům 31. ledna 2020 | 17:44 — Helena Malá
Pokud se doma chystáte zařídit pracovní koutek, rozhodně nic nepodceňte. Mnoho lidí totiž sází spíše na vzhled než na technické parametry. Jenže pak se tato chyba projeví velkými a často i vleklými bolestmi zad.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud pracujete z domu, dlouho si se sedačkou a notebookem v klíně nevystačíte / Depositphotos

Takzvaný home office neboli práce z domu je v posledních letech čím dál rozšířenější. Pokud i vy pracujete z domu, bez pracovního stolu a dobré židle se zřejmě neobejdete. A pokud třeba u počítače strávíte několik hodin v kuse, je důležitá ergonomie sezení. A s tou souvisí správný výběr nábytku.

Správný pracovní stůl

Když lidé vybírají nový nábytek, často se nechají zpočátku strhnout krásným designem a vybírají podle toho, co se jim do již zařízené domácnosti hodí. U nábytku do pracovny nebo do studentského pokoje by však na prvním místě měla být jeho kvalita, respektive ergonomie.

Často se mluví o ideální nebo standardní výšce pracovního stolu. Logicky vzato je to ale nesmysl. Každý člověk je jinak vysoký, proto nelze uvést jedno konkrétní číslo. Obecně se uvádí optimální výška stolu v rozsahu 60 – 72 cm. Má to však svá ale.

Nízko položená deska stolu způsobí zbytečné hrbení zad, vysoká zase nadměrné namáhání krku a ramen. Je třeba proto přistupovat k výběru stolu individuálně a pokud je to nutné, raději si nechejte stůl vyrobit na zakázku.

Pravidlo pravých úhlů

S výběrem stolu souvisí také nákup kvalitní pracovní židle. Tou nejlepší volbou je polohovatelná židle s područkami a nastavitelnou tuhostí. Ideální je vybírat stůl i židli zároveň. Je totiž potřeba si vyzkoušet (nebo doma před objednávkou přeměřit), v jaké výšce potřebuje dotyčná osoba sedět, aby měla dostatečné pohodlí.

Stejně jako u stolu je i výška židle subjektivní. Při sezení byste měli pamatovat na pravidlo pravých úhlů – lýtko se stehnem svírá pravý úhel, přičemž chodidla leží celá na podlaze. Důležitý je také opěrák zajišťující přirozené zakřivení páteře.

Špatně zvolená židle může vést k problémům s páteří, svaly, klouby i celým oběhovým systémem. Ten se naruší v okamžiku, kdy vám ze židle visí nohy ve vzduchu, nebo je nepřirozeně krčíte pod sedákem.

Jak správně sedět u pracovního stolu

Pořídit si kvalitní židli je jedna věc, ale ani sebelepší produkt vám nepomůže, pokud na židli nebudete správně sedět. Držte se těchto rad:

  • Využívejte celou plochu sedáku židle, tzn. seďte úplně vzadu, abyste měli co největší kontakt s oporou zad.
  • Správný posed u stolu = stůl co nejblíže u těla. Čím je vzdálenost mezi vámi a stolem větší, tím větší budete mít problémy s držením těla.
  • Područky slouží pro oporu loktů, ne zápěstí.
  • Chodidla musejí ležet volně na podlaze. Pokud nastane problém, např. u malých dětí, využijte podložku.
  • Předloktí je volně ve vzduchu, na stole je jen zápěstí. V případě práce s myší je dobré používat ergonomickou podložku, která zajistí jeho správnou polohu.
  • Správné držení krční páteře ovlivňuje také výška monitoru, tedy úhel pohledu. Horní okraj obrazovky by proto měl být ve výšce očí.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu