Co byste ještě měli stihnout na zahradě v první zářijových dnech

Zahrada 02. září 2021 | 09:30 — Mirka Malá
Sprnové počasí, přesněji druhá polovina tohoto letního měsíce zahradničení příliš nepřála. Neustálé deště a chladné počasí drželo mnohé především doma. Přesto ale ještě v těchto dnech zahrada vyžaduje vaši péči.
Další 3 fotografie v galerii
Zeleninu je potřeba sklízet navzdory chladnému počasí / Depositphotos

I přes nepěkné počasí lze předpokládat, že většina zahrádkářů průběžně sklízí vypěstovanou zeleninu. Jinak by například takové cukety mohly zdřevnatět a jiná zelenina by například při absenci sklizně šla spíše do semen než do samotných rostlin. Takže je potřeba sklízet průběžně, i když je venku chladno a déšť.

Péči vyžadují také květiny

Nechtělo se vám v dešti stříhat suché květy? Pak je vám při pohledu z okna na vaši zahradu jasné, že je potřeba to na poslední chvíli rychle dohnat. To platí také pro trvalky,  ať už máte na zahradě penstemony, jiřiny, helenium neboli záplevák, jarmanky a mnoho dalších. U nich je nutné pravidelně odstraňovat uschlé květy, což jim umožňuje vrátit energii zpět do silného růstu. To prodlužuje období jejich květu až do podzimu.

Dalším úkolem, který spadá do srpna a začátku září, je odebírání štěpů ze salvií, penstemonů a pelargonií, které se všechny tímto způsobem snadno následně množí. Vezměte štěpy z nekvetoucích výhonků, protože se snadněji zakoření. Odřízněte výhonek asi 10-15 cm těsně nad pupenem. Odřízněte nejnižší listy a konec štěpu namočte do stimulátoru zakořeňování a následně je zasaďte, samozřejmě do skleníku nebo doma.

Co dalšího potřeba udělat

Ostříhejte alchemilku a odolné muškáty, abyste podpořili jejich další růst. Prořezejte také vistárie, abyste je udrželi ve formě. Pokud máte zájem, sbírejte semena z náprstníků a jiných letních trvalek.

Jestliže pěstujete rostliny v kontejnerech, poskytněte jim tekuté hnojivo s vysokým obsahem potaše, tedy uhličitanu draselného, abyste prodloužili období kvetení.
A pokud si na další sezonu chcete vypěstovat nové jahody, pak jejich dlouhé tenké výhonky nechte zakořenit v připravených nádobách. Vytvoříte tak nové rostliny, které pak v září ještě stihnete zasadit. Dále čtěte: Tyto skvělé druhy zeleniny stihnete vypěstovat na zahradě ještě během podzimu.

Zdroj: House And Garden.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu

Velmi účinné hnojivo na papriky si vyrobíte doma z obyčejné...

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Zavřít reklamu