Rozbitá obkladačka nemusí hyzdit vaši koupelnu. Opravu zvládnete i svépomocí
Je pravdou, že člověk si na mnoho věcí po čase zvykne a přestane je vnímat. Na druhou stranu je škoda jinak pěknou koupelnu nechat hyzdit rozbitou kachličkou. Poradíme, jak problém vyřešit.
Maskovací tmel
Pokud řešíte drobný defekt, vystačte si i se speciálním tmelem na keramiku a kámen. Je určený na opravu glazovaných keramických vysoce lesklých i matných obkladů z přírodního a umělého kamene. Použít lze ale i na jiné velmi tvrdé materiály.
Tmel je k dostání v různých barevných odstínech a na povrch se nanáší pomocí tavné pájky. Jednotlivé tmely lze i různě míchat, takže si vytvoříte odstín přesně podle vašich potřeb. Jakmile tmel aplikujete, ještě vše zafixujte průhledným lakem, třeba jednosložkovým transparentním opravným lakem ve fixu se štětcovým hrotem. Výhodou těchto tmelů je, že je lze použít v interiéru i exteriéru.
Výměna dlažby
Pokud je ale poškození většího rázu, je lepší zničenou obkladačku raději rovnou vyměnit. To samozřejmě jde jen tehdy, pokud máte náhradní nebo ji jste schopni někde sehnat. Výměnu kachličky můžete nechat na odborníkovi, ale pokud jste alespoň trochu šikovní, zvládnete to i sami. Poradíme vám, jak na to.
Odstranění poškozené obkladačky
Nejprve odstraňte spárovací hmotu kolem poškozené obkladačky. Použijte k tomu úhlovou brusku nebo vrtačku s frézovacím nástavcem. Dejte při tom pozor, abyste nepoškodili sousední kachličky.
Poté opatrně kousek po kousku rozbijte poškozenou obkladačku kladivem a sekáčem. Nakonec odstraňte zbytky spárovací hmoty, např. pomocí vysavače. Nerovnosti podkladu vyrovnejte pomocí opravné malty. Plocha musí být rovná.
Obložení nebo pokládka a spárování nové obkladačky
Okolní obkladačky oblepte lepicí páskou. Nejlépe pomocí zubaté špachtle naneste rovnoměrně pružné lepidlo na podklad, novou obkladačku položte do lepidla a přitlačte ji. Dbejte na to, aby byly spáry stejně široké na všech stranách.
Po vytvrdnutí lepidla (minimálně 24 hodin) vetřete do spár příčným směrem pružnou spárovací hmotu pomocí gumové stěrky na spáry. Jakmile začne spárovací hmota zasychat, vyhlaďte spáry vlhkou houbou a poté obklad očistěte. O tom, jak vyčistit zašlé spáry mezi kachličkami, jsme psali zde.