Chystáte na dovolenou? 10 zásadních pravidel, kterými můžete předejít vykradení bytu a jiným pohromám

Dům 12. června 2017 | 10:37 — Anna Novotná
Léto se nezadržitelně blíží. Čekají nás školní prázdniny a čas dovolených. Všichni se už těšíme na zaslouženou dovolenou. Ale pozor! Léto je také období, kdy se ze svých domovů vzdalujeme na delší čas a necháváme tím prostor pro zloděje.
Nezapomeňte zabezpečit Váš domov před dovolenou / Internet

Na co si dát pozor a co zařídit před odjezdem na dovolenou, aby vás po návratu nečekalo nepříjemné překvapení?

1) O své dovolené se nechlubte na sociálních sítích před odjezdem ani během pobytu. Nerozhlašujte do světa termín dovolené ani jak daleko odjedete. Upozorněte na to i své děti! Ty se totiž rádi pochlubí a nedochází jim možné následky.

2) Nezatahujte závěsy ani žaluzie, byt či dům musí působit dojmem, že je stále osídlen.

3) Pokud odlétáte a auto necháváte doma, klíčky od vozu pečlivě uschovejte nebo si je přibalte s sebou. Pokud klíče od auta necháte na viditelném místě, abyste je po návratu nemuseli hledat a nezapomeňte přidat ke klíčům i technický průkaz, ulehčíte zlodějům práci a k vykradenému bytu přibyde pravděpodobně i ukradený vůz. Šperky, cennosti, starožitnosti a doklady co nejpečlivěji uschovejte. Zkuste neobvyklá místa jako je třeba lednička. Šperky budou hezky u ledu a nikoho nenapadne, že kromě jídla může být v lednici i malý poklad. 

4) Zkontrolujte, zda jsou vypnuté všechny tepelné spotřebiče, jestli nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička. Zkontrolujte, že jste při odchodu zhasli všechna světla. Odpojte televizor od antény a vypojte elektrické spotřebiče ze zásuvky.

5) Pokud odjíždíte na delší dobu a je možné vyprázdnit ledničku a mrazák, od kterých hrozí také riziko požáru, je nejbezpečnější centrální vypnutí elektrického proudu. 

6) Zavřete všechna okna i pokud bydlíte ve vyšších patrech. Velmi prudký déšť může způsobit škody uvnitř bytu nebo protéci k sousedům pod vámi. Prudké poryvy větru mohou rozbít skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem. Nenechávejte ani pootevřené ventilačky. Pokud chcete, aby pronikal do vašeho rodinného sídla čerstvý svěží vzduch, může vás čekat nepříjemné překvapení, v podobě vybíleného nebo deštěm poničeného obydlí.

7) Kolem domu připevněte nebo uložte dovnitř domu volně ležící předměty, jako jsou truhlíky, zahradní nábytek, kusy plechu apod. Při silném větru mohou odletět a ohrožovat váš dům či okolí.

8) Vždy je dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u něj rezervní klíče, pokud by došlo ke prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky. Hasiči se sice dostanou všude, ale oprava dveří není zadarmo.

9) Nechte na sebe telefonický kontakt u sousedů nebo v bytě na viditelném místě. Třeba na chladničce.

10) Pokud nemáte pojištění domácnosti, je možné si ho krátkodobě sjednat – jedná se o tzv. pojištění opuštěné domácnosti. To ochrání vybavení domova v době vaší nepřítomnosti.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu