Vyměňte starou kuchyňskou desku za novou. Jde to i bez cizí pomoci

Dům 18. října 2020 | 10:27 — Klára Sanders
Kuchyň je jedno z nejfrekventovanějších míst v celé domácnosti a asi nejpoužívanějším místem je kuchyňská deska, která dostává pořádně zabrat. Pokud nastal čas ji vyměnit, nezoufejte, poradíme vám, jak na to.
Další 3 fotografie v galerii
Asi nejpoužívanějším místem v každé kuchyni je kuchyňská deska / Pixabay

Krásná a funkční kuchyň je v každé domácnosti téměř nutností a poničená a opotřebovaná kuchyňská linka vrhá špatný stín na celou kuchyň. Pěkné skříňky a moderní spotřebiče k dokonalému vzhledu vašeho královstí rozhodně nestačí.

Pokud se rozhodnete kuchyňskou linku vyměnit svépomocí, budete potřebovat vrták do dřeva nebo uni vrták 10 mm, pilové listy do děrovky, šroubovák, elektrickou vrtačku, vodováhu, svinovací metr nebo měřicí pásmo a pilu děrovku. Z materiálu si pak připravte upevňovací šrouby, ukončovací profily, kuchyňskou pracovní desku, silikonovou těsnicí hmotu, speciální spojky na připevnění a spojovací profil na pracovní desky.

Jak postupovat při výměně pracovní desky

Ze všeho nejdřív je třeba se zbavit původní desky. Uvolněte příslušné šrouby a starou desku odstraňte. Pak si pořiďte novou desku podle vašeho výběru a zrovna si ji nechte uříznout podle potřeby.

Ve většině případů je však nutné desku na místě přizpůsobit například šikmé stěně. Přeneste nepravidelný průběh stěny pomocí dřevěného špalíku a tužky na pracovní desku a podél vyznačené linky ji zařízněte. Nyní můžete desku přisunout přesně ke stěně.

Pokud máte desku správně ořezanou, můžete přistoupit k vytvořní otvoru pro dřez a varnou desku. Nejprve musíte stanovit přesnou polohu výřezu. Před řezáním si ještě jednou ověřte rozměry. Pro správné nasazení pilového listu vyvrtejte v jednom rohu požadovaného výřezu otvor o velikosti 10 mm. Pak mírně přitlačte na pilu a ostrým pilovým listem vyřízněte potřebný otvor. Dbejte při tom na to, aby horní okraje pracovní desky nepraskly.

Na kulaté výřezy použijte speciální zařízení na kruhové výřezy, které patří k příslušenství děrovky. Pilu pak můžete vést v požadovaném průměru jako kružítko.

Máte-li všechny potřebné výřezy hotové, je třeba řezné hrany ošetřit proti vlhkosti. Naneste na řeznou plochu proužek silikonu a rozetřete ho japonskou stěrkou.

Pokud jste to všechno zvládli, můžete přistoupit k montáži nové desky. Před položením pracovní desky musíte v prvé řadě přesně srovnat spodní skříňky a spojit je.

Položte pracovní desku a upevněte ji kovovými úhelníky či ještě lépe speciálním spojkami (složenými z horního a dolního dílu) na spodní skříňky. Dolní část spojky připevněte na spodní stranu pracovní desky a horní část na boční stěnu spodní skříňky. Pak oba díly na sebe nasaďte a zašroubujte. Toto spojení lze kdykoliv opět povolit.

Pracovní deska se často montuje přes roh. Musíte tedy části desky spojit pod úhlem 90°. Toto spojení se provádí speciálním řezem obou částí desek. Řezy je lepší nechat na odborníkovi. Spojení se provádí také pomocí spojovacího profilu. Tím se spojovací místo přemostí. Desky lze na spojení připravit také pomocí šikmého řezu.

Pracovní desku položte a přišroubujte k dřezu. Na přechody mezi pracovní deskou a dřezem použijte ukončovací profily. Nosné a krycí profily přiřízněte na přesnou délku. Na vnitřní i vnější rohy existují speciální profily. U této metody není třeba používat šikmý řez.

Nosný profil přiložte těsně ke stěně. Předem si vyvrtejte do pracovní desky otvory na šrouby (pro šrouby 3 x 20 mm použijte vrták 2 mm). Po přišroubování upevněte krycí profil a konce uzavřete tvarovanými profily. Psali jsme také: Nový trend v bydlení. Lesklé povrchy začíná vytlačovat sametový mat

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Zavřít reklamu