Začínáte s pěstováním pokojových rostlin? Vyberte si nejprve ty nenáročné

Dům 25. července 2017 | 11:14 — Anna Novotná
Ani krásný byt s novým moderním nábytkem by nebyl dokonalý, kdyby zůstal bez květin. Které pokojové rostliny jsou vhodné pro začátečníky?
Další 2 fotografie v galerii
Začínáte-li s pěstováním pokojových rostlin, vyberte si nejprve ty, jež jsou na pěstování nenáročné. / Shutterstock

Pokojové rostliny jsou pro mnohé z nás potěšením pro oko i duši a téměř každý doma nějaké pokojové rostliny máme. Přináší nám kousek živé přírody do našich domovů, vhodně doplňují interiér a všestranně nám pomáhají. Staráním se o pokojové květiny zaháníme stress i starosti a pozitivně se naladíme. Začínáte-li s pěstováním pokojových rostlin, vyberte si nejprve ty, jež jsou na pěstování nenáročné.

Pro ty, kteří přelévají

Naprosto ideální rostlina pro začátečníky, a to i pro školní dítka, je vodomilná polotravina  šáchor, známá pravděpodobně především jako papyrus, kterému rozhodně nelze ublížit nadměrnou dávkou vody. Naopak, šáchor, jenž je vlastně bažinná rostlina, potřebuje velké množství vody, proto také se mu výborně daří v hydroponii, skvěle se uplatní v akváriích či mělkých vodních nádržích. Není ani náročný na světlo, i když samozřejmě světlé místo mu vyhovuje nejvíce, dokonce dobře snáší plné slunce.

Pro ty, kteří na zálivku zapomínají

Nezničitelnou rostlinou je tenura třípáskatá (Sansevieria trifasciata), známá jako tchýnin jazyk, která rovněž vyžaduje minimum péče. Tato polosukulentní rostlina pochází ze stepních oblastí tropické západní Afriky, a proto se jí daří prakticky na kterémkoli místě v našich interiérech, i když nejraději má osluněné stanoviště (ne však úpal na plném slunci) s běžnou pokojovou teplotou, v zimě je pro ni optimální 18 –20 °C. Tenura snáší dobře suchý vzduch a mnoho vláhy jí škodí; při pozorné péči mohou její mečovité listy vyrůst až do výšky více než jeden metr. Starší rostliny vytvářejí na delším stvolu laty s bílými nenápadnými květy, jejichž vůně připomínající vůni konvalinek je nejintenzivnější večer. 

Tlustice

Tlustice patří mezi sukulenty, a tak vydrží dlouhé období bez vody. Příliš mnoho vláhy by tuto pohlednou rostlinu zahubilo. Zaléváme jednou měsíčně (poznávacím znamením jsou jakoby svraštělé listy), v zimě ještě méně. Živiny doplňujeme hnojivem na kaktusy.
Nevzhledné vytáhlé výhony opětovně obrostou po zastřižení. Z tlustic rovněž vznikají krásné bonsaje. Na rozdíl od jiných pokojovek tlusticím nevadí přehuštěný kořenový bal.

Sloní noha

Tahle exotická rostlina vypadá trochu jako palma (ačkoli mezi palmy botanicky nepatří). Svůj lidový název dostala podle tvaru kmene, který opravdu připomíná sloní nohu. Ani kolem této rostliny nemusíme našlapovat po špičkách. Jednou za čas ji zalejeme a ona se nám odmění až metrovým vzrůstem.

Fíkovník šplhavý

Milý, vděčný druh s malými živě zelenými listy, které mohou mít bílé až krémové lemování, jako je tomu v případě odrůdy Variegata. Jako převislý je vhodný do závěsných nebo vysokých květináčů. Díky příčepivým kořínkům se dokáže pnout po opoře. Výborný je rovněž k pokrytí půdy.

Zeminu udržujeme vlhčí, protože proschnutí kořenového balu vede k nenávratným škodám. Za pravidelné rosení a hnojení se odmění obzvláště bujným růstem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu