Textilní omítka zatraktivní vzhled vašich zdí

Dům 22. srpna 2017 | 08:47 — Simona Hrušková
Textilní omítka není totéž, co textilní tapeta. Má velmi užitečnou schopnost, kterou ocení mnoho z vás, má jedinečný vzhled, nejste omezeni výběrem dekoru a snadno se opraví.
Lze je aplikovat na téměř jakýkoli rovný nebo mírně hrbolatý povrch, nerovnosti vyhladí. / Internet

Textilní omítky mají schopnost interiéry zateplovat, zkvalitňovat jejich akustiku a samozřejmě je především zkrášlovat rozličnými barvami, strukturou a motivy.

Nanést je můžete prakticky na jakýkoli rovný či téměř nehrbolatý podklad, od stěn a stropů až po beton, sádrokarton, keramiku, dřevěné či překližkové šatní skříně nebo i kovový povrch. Neměly by se ovšem nacházet tam, kde by mohly přicházet do styku s vodou, nebo kde se vyskytuje nadměrné množství vzdušné vlhkosti a par (například v koupelnách nebo na vnějších stěnách domů). Pokud byste se však přece jen rozhodli tapety například do koupelny umístit, doporučujeme je přetřít speciálním lakem na tapety. Ten je zafixuje a před vlhkostí ochrání. 

Přírodní původ

Textilní omítky se vyrábějí z bavlny, hedvábí, lnu, celulózy, minerálních látek a zušlechťujících přísad slídy nebo saténu či flitrů. Tekutou složku představuje vodou ředitelné lepidlo na akrylátové bázi. Suchá směs je zdravotně a ekologicky nezávadná a má řadu kvalit. Můžete ji aplikovat na celé stěny, stropy nebo jí pouze zvýraznit vybrané části, například okolí oken, dveří, výklenky nebo sloupy. 

Nádherný vzhled

Textilní omítky se vyrábějí v široké škále barev, vzorů, povrchů. Barevná rozmanitost závisí od barvy textilní složky, struktura se dosahuje přidáním vláken lnu, viskózy či flitrů. Pokud vám nevyhovuje odstín, můžete ji natřít nátěrem dle vlastního výběru. Dekorativní textilní omítka se výborně kombinuje s přírodními materiály, kamenným obkladem a dřevem.

Jednoduchá aplikace

Před nanášením textilní omítky je třeba zbavit stěnu starého nátěru nebo tapety. I když textilní omítka dokáže zamaskovat drobné praskliny, větší defekty třeba opravit. Samotné nanášení není náročné. Hmotu můžete nanášet stěrkou, válečkem nebo nástřikem. Suchá směs se rozmíchá s určeným množstvím vody. Omítka se nanáší v tloušťce 2 – 3 mm a doba schnutí je 24 – 48 hodin.

Pročesat a hotovo

Textilní omítka se udržuje snadno. Díky tomu, že má antistatické vlastnosti odpuzuje prach a nedává šanci ani cigaretovému kouři. V rámci úklidu ji můžete vysát, pročesat jemným kartáčem nebo přetřít vlhkým hadrem. Pokud dojde k většímu ušpinění, stačí omítku navlhčit, seškrábat a nanést novou vrstvu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu