Lakování podlah: Dodržujte správný postup krok za krokem

Dům 23. listopadu 2017 | 14:46 — Anna Novotná
Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale může také zvýraznit její nedostatky a skvrny. Pokud začněte správně, snad i skončíte správně! Jinak by se mohlo stát, že budete začínat znovu.
Další 1 fotografie v galerii
Lakování podlahy probíhá v několika krocích / Shutterstock

To, že lak na podlaze zvýraznil skvrny a nedostatky bohužel zjistíte, až když je podlaha nalakovaná. Pak už není možné lokálně opravit, vybrousit, pouze místo s nehezkou skvrnou a znovu jej natřít. Nově nalakovaná plocha by byla zřetelně vidět a vám by, bohužel, nezbylo nic jiného, než začít od začátku.

Tomu se můžeme vyhnout volbou vhodných prostředků  pro povrchovou úpravu podlah a jejich správným používáním. Nejprve si smíchejte lak a nechte jej na několik minut po zamíchání odstát.

Základní lak

V první fázi budete nanášet základní lak. Nejprve lakujte kraje místnosti. Na lakování využijte klasický váleček, případně pak štětec. Váleček před každým použitím namočte do nádoby s lakem a rovnoměrně s jeho pomocí lak nanášejte na podlahu, ideálně kolmým směrem na vlákna dřeva. S válečkem příliš nemanipulujte, roztírání laku musí být co nejrovnoměrnější.

Po každém dalším namočení válečku začněte lakovat v místě, kde jste před tím skončili tak, aby došlo k plynulému překrytí a přechodu a lak tak vytvořil souvislou vrstvu.

Po natření celé podlahy nechte základní lak důkladně vyschnout, a to po dobu zhruba dvou až tří hodin v závislosti na zvoleném přípravku. O době vysychání se dozvíte přímo na obalu a v návodu použitého laku. 

Po zaschnutí základního laku podlahu přebruste jemným brusným papírem a znovu ji důkladně vysajte od prachu. Je možné ji také vytřít.

Finální nátěr

Jakmile máte podlahu upravenou, začněte stejným způsobem nanášet konečný lak, a to ve dvou či třech vrstvách. Po dokončení aplikaci je potřeba na podlahu nějaký čas nestoupat, dokud lak dokonale nezaschne. To potrvá přibližně 8 – 10 hodin.

Jak dlouho to potrvá?

Celá práce, tedy od počáteční úpravy podlahy, přes nanesení základního nátěru až po finální nátěr a jeho zaschnutí, zabere kolem 12 hodin. Dále je nutné vzít v potaz, že na čerstvě nalakovanou a zaschnutou podlahu není vhodné ihned stavět nábytek. S tím vyčkejte minimálně jeden den. Stručně řečeno, na nalakování podlahy si ponechte celý víkend.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu