Elektrický vs. plynový sporák: Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Který uvaří jídlo rychleji?
Obě varianty mají své výhody i nevýhody. U plynu otočíte knoflíkem, škrtnete sirkami nebo zapalovačem, případně máte po ruce speciální přístroj nebo má sporák zabudované automatické zaplování a můžete začít vařit. Hrnec se zahřeje s přiložem na hořák, takže než se nadějete, vře voda, máte rozpálenou pánev a můžete se pustit do svého kulinářského umu.
Hrozí nebezpečí?
Další výhodou je rychlá regulace plamene, minimální únik energie a podobně. Že sporáky na plyn mívaly naše babičky a jsou staromódní, na to neberte ohled. Moderní plynové sporáky mají sklokeramickou desku, takže vypadají mnohem lépe. Na druhé straně u plynu hrozí, že ho můžete zapomenout puštěný, aniž plápolá plamínek, a neštěstí je na světě. Nové plynové sporáky však mají zařízení, které uzavře přívod plynu v okamžiku, kdy zhasne plamen. Tím pádem je všechno naprosto bezpečné.
Velkou výhodou elektřiny je fakt, že využívá schopnost zbytkové energie z plotýnek. Jakmile se rozpálí, stačí ji vypnout a uspořit energii. Rozehřává plotýnka však stále hřeje dál, a tak se jídlo nadále vaří a nevychladne. U starších sporáků si ale chvíli počkáte, než se zahřeje, takže pokud potřebujete rychle vařit, elektrický sporák není příliš dobrý partner.
Moderní varianta
Na druhé straně s příchodem sklokeramických desek čekání na zahřátí odpadlo. Nejmodernější dokážou zahřát plotýnku za několik vteřin. Moderní varianty mají i dětské pojistky nebo ukazatele zbytkového tepla. Díky nim lze přesně odhadnout, kdy plotýnku vypnout. Do které varianty půjdete vy?