Přemýšlíte nad podlahovým topením? Zásadní je výběr správné podlahové krytiny

Dům 07. února 2019 | 17:45 — Veronika Prášilová
Podlahové topení může být nejen skvělý služebník, ale i špatný pán. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše. Pokud na topné těleso položíte nevhodnou podlahovou krytinu, jeho funkčnost tak významně omezíte a tepelný komfort nemusí být takový, jaký si představujete.
Další 3 fotografie v galerii
Podlahové topení může přinést skvělý tepelný komfort / Depositphotos

Navíc se vám topení může pěkně podražit, protože bude zapotřebí mnohem více spotřebované energie než u krytiny, která je pro podlahové topení ideální.

Dlažbou nešlápnete vedle

Uvažujete-li o kamenné nebo keramické dlažbě, rozhodně nešlápnete vedle. Obě dobře vedou teplo, jsou antistatické a z hygienického hlediska a celkové údržby naprosto ideální. Pokud vám nevadí jakási sterilita, kterou dlažba téměř vždy evokuje, je tato podlaha pro vás a a váš dům ta pravá.

Lino vás nezklame

Dalším vhodným materiálem je pak lepené marmoleum, případně lepený nebo měkčený vinyl. Posledně jmenovaný materiál, který většina z nás zná jako staré dobré lino, je navíc ideální z hlediska odolnosti i údržby, navíc jím skvěle proudí teplo.

Korek předčí i dřevo

Jste-li zastánci přírodních materiálů, i pro vás máme skvělý tip. Ačkoli například masiv není pro podlahové vytápění vhodný, dřevo jako takové je pro podlahové topení přijatelným materiálem. Je však důležité při jeho pokládce myslet na to, že tuto krytinu smíme použít ve dvou, maximálně třech vrstvách. Zajímavým kompromisem pak může být korková podlaha, která dokonce teplo v podlaze vede lépe než dřevo.

Laminát ano, ale...

Relativně slušný tepelný komfort pak může zajistit také laminátová podlaha, ovšem ne každá je ta pravá a při jejím výběru je třeba být obezřetný. Stejně jako u dřeva ani v případě tohoto materiálu není možné na podlahové topení pokládat příliš silnou laminátovou vrstvu, protože se tím zhoršuje prostupnost tepla do místnosti.

Plovoucí podlahu raději ne

Naopak velmi důkladnou úvahu zasluhuje případné položení plovoucí podlahy. Ta totiž v kombinaci s podlahovým topením již nezaručí vaší domácnosti dostatečný tepelný komfort, a proto není pro tento typ vytápění nejvhodnější.

Trvá totiž poměrně dlouhou dobu, než teplo tímto typem podlahy pronikne na povrch a začne vyhřívat místnost, takže i vaše náklady na topení mohou růst. Také její údržba je poměrně složitá a zužuje se maximálně na setření vlhkým mopem.

Koberce určitě ne

A raději se v souvislosti s podlahovým topením rozlučte také s myšlenkou na koberec s filcem nebo vysokým chlupem, který působí naopak jako izolant tepla v podlaze. Vhodné nejsou ani masivní dubové podlahy, které ve spojení s podlahovým topením nedělají dobrou službu. 

Pokud však změnu způsobu vytápění vaší domácnosti teprve mapujete a zvažujete ji, určitě své rozhodnutí neuspěchejte. Do doby, než se definitivně uchýlíte k odstranění starých radiátorů, je můžete alespoň šikovně schovat a udělat z nich designové kousky vévodící vašemu pokoji. Zajímavé tipy naleznete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záhadný vrak objevený před třemi lety v Mexickém zálivu byl konečně identifikován. Jedná se o naprostý unikát

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Nepromarněte ideální dobu pro sklizeň rakytníku. Jinak se...

Naučit psa chodit na vodítku jde i bez nepříjemného...

Zavřít reklamu