Předcházejte rosení oken. Zkondenzovaná voda může doma způsobit nepříjemnou paseku
Zkondenzovaná voda pak většinou stéká po rámu dolů na okenní parapet nebo přímo na zeď, kde se často začne tvořit zdraví nebezpečná plíseň.
Rosení je přirozené
Rosení oken je zcela běžný fyzikální jev, ke kterému významně přispíváme i my lidé. Každý člověk za den vydechne asi tři litry vody, což při počtu pěti členů domácnosti není rozhodně málo. A když si k tomu připočteme, že v kuchyni vaříme, v pokoji sušíme prádlo a v koupelně se někdo sprchuje, na vysokou vlhkost a zarosená okna je pěkně zaděláno.
Intenzivně několikrát denně
Základem je proto intenzivní větrání několikrát za den. Jakmile vstanete, otevřete dokořán okno a nechte klidně několik minut proudit chladný vzduch dovnitř. Pokud tento krok v přibližně pětiminutových intervalech zopakujete klidně pětkrát denně, významně snížíte ve větrané místnosti vlhkost, čímž zamezíte vzniku plísní.
Ventilačku určitě ne
Naopak se vyhněte tomu, že budete mít po celý den otevřenou ventilačku, abyste větrali průběžně. Tento způsob je tím nejhorším, který můžete zvolit.
Jednak vám bude unikat teplo, takže uvnitř budete mít chladno a topení je u tedy zcela zbytečné, a také vaší místností začne proudit vysoká vlhkost, která venku panuje. Výsledný efekt tak bude zcela opačný.
Nechte okno dýchat
Zaroseným oknům také pomůžete, pokud před nimi nebudou stát různé překážky a bude k nim moci průběžně proudit vzduch. Co nejvíce proto od rámů odsuňte květináče, schovejte alespoň na čas různé dekorace a sundejte z oken záclony.
Také okenní žaluzie, které se přímo dotýkají skleněných tabulí, mějte trvale vysunuty alespoň dva centimetry nad sponím rámem okna. A pokud v této mezeře vznikne rosa, klidně ji setřete papírovými utěrkami.
Také byste měli prozatím odložit celkové umývání oken. To má smysl až tehdy, kdy teploty vystoupají nad pět stupňů Celsia. Do té doby si alespoň můžete nastudovat, jaké fígly vám při této činnosti pomohou. Více naleznete v našem článku zde.