Lucky bamboo nosí štěstí a jeho pěstování zvládne každý

Dům 15. března 2019 | 14:29 — Veronika Prášilová
Propletené kmínky, různě tvarované a svěže zelené. Radost pohledět. Lucky bamboo neboli šťastný bambus zdobí nejednu domácnost či kancelář. Nevyžaduje téměř žádnou péči, a když dodržíte pár základních pravidel, poroste doslova jako z vody.
Další 4 fotografie v galerii
Šťastný bambus přitahuje pozornost / Internet

Tato malá veselá rostlinka vlastně vůbec není bambus. Jde o dračinec pruhovaný (Dracena sanderiana), jenž je po celém světě známý jako lucky bamboo, což anglicky znamená šťastný bambus.

Lucky bamboo nosí štěstí

Své anglické, ale i české jméno získal ze dvou důvodů. Jednak připomíná bambus, a také prý nosí štěstí. Už asi nevypátráme, jak k tomuto přívlastku přišel, každopádně mu to vyneslo velkou slávu. Šťastný bambus je jednou z nejprodávanějších a nejčastěji darovaných rostlin na světě. Jeho domovinou jsou tropické oblasti Kamerunu, ale do Česka se dováží převážně z Asie. Jelikož se snadno množí, sežeňte si pár řízků a pusťte se do radostného pěstování.

Není voda jako voda

Šťastný bambus je skutečně velmi nenáročnou pokojovkou. Stačí mu pěstování v obyčejné vodě. I když tady už máme první a bohužel častou pěstitelskou chybu. Pokud používáte vodu z kohoutku, nechejte ji minimálně jeden den odstát. Zvolit můžete i filtrovanou nebo balenou vodu z obchodu. Rostlina totiž nemá ráda chlor a mohly by jí začít uhnívat kořeny. Vodu měňte zhruba dvakrát do měsíce a při tom propláchněte kořínky.

Při pěstování v průhledné nádobě krásně vidíte, jak vám rostlinka, respektive její kořenový systém, prospívá. Pokud zaznamenáte, že kořínky hnědnou a začíná se kalit voda, poškozené kořeny odstřihněte a nádobu důkladně vymyjte. Hladinu vody udržujte v rozmezí 3 - 8 centimetrů a délku kořenů kolem dvou centimetrů.

Pěstování v květináči

Pokud se rozhodnete pro pěstování nepravého bambusu v substrátu, zvolte zeminu vhodnou pro pokojové rostliny. Nádoba by měla být vyšší a ne příliš široká. Hnojte, jak jste zvyklí, v létě častěji a v době vegetačního klidu méně. Pozor jen na správné hnojivo. To by mělo být na přírodní bázi a bez vápna. Substrát udržujte stále mírně vlhký, pozor na přelití. Šťastný bambus bude nejšťastnější na západním okně, nesnáší totiž přímé slunce.

Tvarování je návykové

Jak můžete vidět v naší galerii, lucky bamboo se dá krásně tvarovat. Ale pozor, je to návykové. Jakmile jednou začnete a bude se vám dařit, máte koníček na celý život. A dobrá rada na závěr. Tato roztomilá dracénka je sice krásná, ale také mírně jedovatá, proto ji raději pěstujte z dosahu malých dětí a domácích mazlíčků.

Teď už víte, že pěstování šťastného bambusu je vlastně hračka. A možná se budete divit, ale velmi snadno se také pěstuje léčivá rostlina, do které byste to neřekli. Přečtěte si, jak si doma vypěstovat vlastní zázvor.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu