Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Dům 15. září 2019 | 18:29 — Šárka Vondráčková
Sušené květiny, větvičky a různé jiné rostlinky mohou být velmi hezkou ozdobou našich domácností. Jsou trvanlivé, takže i v zimě připomenou příjemnější roční období.
Další 3 fotografie v galerii
Hotové dekorace nepatří do vlhkých prostor, ani na přímé slunce / Depositphotos

Ve chvílích, kdy už je čerstvých květin pomálu, se stávají vítanou součástí bytů suchá aranžmá. Doslova rozsvítí prostor a zlepší náladu v sychravých dnech. Jenže, když se rozhlédneme kolem sebe a v obchodech, zcela jistě dospějeme k názoru, že kupované dekorace jsou velice drahé. Přitom jejich výroba není zase tak složitá.

Načasujte správně sběr

Důležité je obstarat si dostatek rostlinného materiálu v přírodě, dokud ještě kvete. Proto se z procházky nevracejte bez natrhaných květin, větviček či nejrůznějších druhů trav. Můžete ale sbírat i makovice, šišky chmele, větvičky šípků či obilí. Pro doplnění se hodí přinést si třeba i kusy kůry nebo ptačí pírka. Rostliny sbírejte během slunečného dne, ale až ve chvíli, kdy opadne rosa. V žádném případě ne za deště nebo po dešti. Vlhké květiny snadno napadá plíseň dříve, než stihnou uschnout.

Rozmanitosti druhů dekorace se meze nekladou

Materiálu na sušení najdete opravdu všude dost. Stačí se jen rozhlédnout po zahradě, kde najdete statici, šáter, třeslici, smil i smilek, zaječí ocásek, limonku, proso, různé druhy slaměnek, plody černuchy a mochyně i makovice. Krásným příkladem květin pro sušení jsou ostrožky, tedy jedny z mála rostlin s výrazně modrou barvou. Pro suché vazby jsou vhodné ostrožky trvalky, ale i poněkud křehčí letničky. Samostatnou kapitolou jsou pak růže, které se dají sušit velmi snadno. Když si usušíte každou růžičku, kterou dostanete darem, budete mít po čase krásnou vzpomínkovou kytici.

Jak sušit?

  • Nejjednoduššm způsobem je sušení na vzduchu. Rostliny očistíme od přebytečných lístků a svážeme do svazku. Je lepší používat pružnou gumičku než pevný provázek. Stonky se sušením smršťují a původně pevné svázání provázkem se rozpadá. Květiny sušte vždy květy dolů a v menších pugétech, aby se zachovaly krásně rovné stonky. Všechny rostliny určené k sušení pečlivě zbavte přebytečných listů a hlavně nečistot. Některé rostliny (např. mechy) sušíme volně rozložené, nejlépe na síťových platech.
  • Další metodou je sušení ve vodě. Některé květiny (např. hortenzie, růže) usušíme nejlépe tak, že je necháme stát ve váze s asi 3 cm vody.
  • V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin určené na potpourri.
  • Také v mikrovlnce jde sušení květin snadno. Jen dejte pozor, aby se vám nerozpadly. Dobu sušení si musíte nejprve vyzkoušet.
  • Skvěle funguje také sypká krupicová kaše. Nejdříve si nachystáme nějakou dostatečně velkou krabici, dno posypeme krupicí a do ní zapícháme posbírané květiny. Pak je jemně zasypeme krupicí a celou krabici odložíme na nějaké dobře větrané místo. Přibližně za dva až tři týdny by mělo být vše hotovo, pak z nich jemně odstraníme kaši a můžeme je vystavit, případně hezky naaranžovat. Tato metoda má tu výhodu, že květy zůstávají krásné, hladké, nepomačkané, a také udrží původní barvu.
  • Podobně se dají rostliny sušit i s pomocí silikagelu, více o jeho využití se dočtete zde.
  • Poslední jednoduchý a tradiční způsob sušení je zároveň i lisováním (takže máme trošku omezené možnosti v následném použití při výrobě různých dekorací – hodí se pod sklo nebo je můžeme lepit na papír či různá přáníčka). Rozložíme si noviny, na které pak rozmístíme kvítky, listy nebo rostlinky. Přikryjeme je dalšími novinami a vše zatížíme několika těžšími knížkami. Zvláště na začátku bychom měli každý den vyměňovat noviny za čerstvé, aby nám vše nezačalo zahnívat. Tiskařská barva má navíc konzervační účinek. Je sice možné sušit je přímo v knížkách, ale byla by to trošku škoda, protože bychom je mohli nenávratně poškodit. 
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž propasti Macocha se jeskyňáři probourali do dosud neobjevených síní

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při...

Zavřít reklamu