Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Dům 18. září 2019 | 17:06 — Šárka Vondráčková
Zájem o moderní a stylově zařízené bydlení stále roste, na což pružně reaguje i nabídka interiérových designérů.
Další 3 fotografie v galerii
Při vytváření 3D vizualizace s designem interiéru už musí být vybrány všechny materiály a barvy / Depositphotos

Bytový architekt nám může pomoci vyvarovat se řady chyb, jejichž budoucí odstranění nás může stát nejen spoustu úsilí, ale i peněz. Díky tomu, že dokáže vnímat prostor interiéru jinak než my, vidí jeho nedostatky i přednosti a dokáže s nimi adekvátně pracovat. Výsledkem jeho práce by mělo být nejen to, že se ve svém domě či bytě cítíme dobře, ale že jsme jeho potenciál – estetický, ale i praktický - dokázali využít na maximum.

Jak vybrat správného architekta?

Vybavit interiér profesionálem mnozí považují za zbytečnost, protože mají pocit, že to zvládnou sami a tyto nadstandardní služby jsou pouze pro bohaté či snoby. Výsledkem pak bývá barevná přeplácanost, ergonomické chyby, nebo koupě nevhodných výrobků za mnoho peněz. Služby bytového architekta tedy není dobré podceňovat. Než ho oslovíte, zjistěte si předem s jakou koncepcí, materiály a stylem nejčastěji pracuje, co preferuje. Vyžádejte si také jeho dosavadní referenční práci a ukázky 3D projektů.

Dobrý bytový designér nevytváří interiér tak, jak se líbí jemu, ale na míru svým zákazníkům. Měl by je proto nejprve pozorně vyslechnout a poznat. Zjistit, jak žijí, co preferují, jak místnosti svého příbytku využívají a co v té které místnosti skutečně dělají. Je proto dobré, když se zájemci seznámí s tvorbou a stylem více designérů a nakonec si vyberou toho, kdo nejen esteticky, ale i svým přístupem k věci nejlépe vyhovuje jejich naturelu. Například vybudováním stále populárnějšího interiérového designu s názvem eskapismus, o kterém jsme psali zde. Proto by měl kvalitní designér umět i odmítnout klienta, s nímž není tzv. na stejné frekvenci – ušetří se tak zklamání na obou stranách.

Kdy začít hledat?

Vhodného profesionála pro realizaci vašeho vysněného domova je dobré začít hledat ještě před samotným pořízením nemovitosti. Pokud stavíte dům, je dobré se s bytovým designérem začít scházet již v době plánování samotné stavby tak, aby architekt domu a bytový designér nebyli soupeři, ale spolupracovníky. Práce se světlem, dispoziční řešení bytu, rozmístění jednotlivých interiérových prvků, to vše je práce odborníka na bytový design, proto se nebojte jeho služby využívat hned od začátku. Nezapomínejte, že vypracování kompletního návrhu vizualizace zabere přibližně čtyři až osm týdnů. Navíc kvalitní bytový designér má většinou diář obsazený minimálně na půl roku dopředu.

Informujte se o výhodách spolupráce

Pokud si necháte zhotovit návrh vybavení v designérském studiu a zároveň nakoupíte vybavení v partnerské síti, můžete na výsledné částce ušetřit i několik desítek tisíc korun. Někteří designéři pak totiž neúčtují cenu za vizualizaci interiéru.

Rozhodovat má váš vkus, nejen cena

Při osobním seznámení se informujte na časové a cenové podmínky, které se velmi různí podle náročnosti zadavatele. Nikdy nezapomínejte, že v bytě či domě, který si vybavíte, budete trávit podstatnou část svého života. V naprosté většině případů se proto nevyplatí snažit se za každou cenu co nejvíce ušetřit. Na výsledku je to téměř vždy poznat. Cenu bychom proto nikdy neměli brát jako jediné rozhodující kritérium. Výběru designéra je nutné věnovat také dostatek času. I přes počáteční investici v konečném důsledku ušetříte peníze, čas a nervy.

Věděli jste, že…

Při hledání odborníka na návrh interiéru se můžeme setkat s názvy: bytový architekt, interiérový designér, bytový návrhář, bytový stylista apod. Termín architekt však smí používat jen ten, kdo má architektonické vzdělání, tedy absolvent vysoké školy architektonického směru. Naopak bytový stylista, designér či návrhář může mít v podstatě jakékoli vzdělání či praxi. Jedině autorizovaný architekt či inženýr může podat nutnou žádost o stavební povolení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Největší živý organismus na Zemi pomalu umírá. Vědci bojují o jeho záchranu

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Zavřít reklamu