Zimní zahrady se vrací a jsou stále populárnější. Víme, proč to tak je

Dům 31. října 2019 | 12:11 — Šárka Vondráčková
Zimní zahrada dokáže zkvalitnit každé bydlení, a proto se opět stále častěji stává praktickým doplňkem rodinných domů a bytů.
Další 3 fotografie v galerii
Zimní zahrada bývá oázou klidu pro lidi, rostliny i zvířata / Depositphotos

Chcete rozšířit své možnosti trávení volného času nebo přirozeně propojit venkovní a vnitřní prostředí? Pak je pro vás zimní zahrada ideální řešení! Poskytne vám totiž celoročně prosvětlené uživatelné prostory a vytvoří místo pro domácí relaxaci.

Pokud chcete čerpat všech těchto výhod, poradíme vám, na co myslet před její stavbou i při realizaci. Také se dozvíte, jaké rostliny a nábytek se do zimní zahrady hodí.

Potřebuje zimní zahrada stavební povolení?

Ne vždy potřebujete pro zimní zahradu stavební povolení. Zatímco některé úřady chápou zimní zahradu jako stavbu, jinde se obejdete bez razítek. Než tedy s budováním začnete, informujte se na příslušném stavebním úřadě, zda vám podle velikosti a zařízení plánované zahrady stačí pouze stavební ohlášení, nebo budete muset žádat o stavební povolení.

Důležitý je projekt zahrady

Pokud plánujete zimní zahradu na terase rodinného domu, chcete ji vytvořit na balkoně městského bytu nebo budete přistavovat, je nutné nechat si vypracovat základní projekt. Ideální variantou při plánování novostavby je vyprojektovat zimní zahradu společně s celým domem, kdy je pak součástí projektu celého objektu.

Také střechu zimní zahrady je nutné projektovat tak, aby zvládla zatížení sněhem i povětrnostní vlivy. Při zasklení balkonu nebo lodžie bytu je třeba zjistit povinnosti vůči ostatním majitelům bytů, případně skutečnost, zda je nutné projekt předložit k odhlasování na společné schůzi vlastníků.

Na co myslet při výstavbě

  • Zvolte správnou orientaci zimní zahrady. Ideální je nasměrování zimní zahrady na jihovýchod nebo jihozápad.
  • Hliníková konstrukce zimní zahrady je nejen nejčastější, ale také praktická: tento materiál je nenáročný na údržbu, pevný a trvanlivý. Další možností je dřevo, které působí přirozeně, ale vyžaduje údržbu.
  • Rozpočet na zimní zahradu snížíte, pokud hliník použijete na střechu a statické nohy, zatímco boční výplně mohou být plastové.
  • Při konstrukci střechy nezapomeňte na větrání a odvody vnitřního kondenzátu.
  • Zasklení je pro správné fungování zimní zahrady klíčové. Na kvalitě okenních výplní proto nešetřete. Musí být odolné vůči sněhu, kroupám a prudkému dešti.
  • Důležitý je okapový žlab se svody.

Rostliny dokreslí atmosféru

Zimní zahrady můme rozdělit do tří skupin. V nevytápěné zimní zahradě se daří rostlinám pocházejícím z oblasti Středomoří. V tempero­vaných zahradách, kde se v zimě teplota pohybuje od 5 do 15 °C, se daří rostlinám, které snesou střídání teplot. Ve vytápěných, celoročně obytných zimních zahradách s teplotou od 15 do 25 °C, pak mohou být umístěny v podstatě všechny druhy běžných pokojových rostlin a skvěle se zde bude dařit i rostlinám pocházejícím z tropů.

Nábytek vybírejte vkusný i praktický

Nejběžnějším typem zimních zahrad v našich klimatických podmínkách jsou středně vytápěné, v nichž se dá použít nábytek ze dřeva, kovu, ratanu i plastu. Volba nábytku tak zcela záleží na vkusu majitele. Myslete především na jeho praktické využití.

Pokud umístíte do zimní zahrady kovový nábytek, který je studený, posezení nemusí být příjemné. Naopak do tropické zahrady je lepší použít materiál, který dobře odolává vlhkosti. Dále čtěte: Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu