Letní koupání mohou psi odnést bolestivým zánětem ucha. Vatičky do uší ale rozhodně nepoužívejte
Důvodů, proč má většina psů sklony k zánětu uší, je hned několik. Voda můžet být znečištěna bakteriemi nebo jinými zárodky, které, když se dostanou psovi do ucha, se začnou množit. Obzvláště náchylní k zánětům uší jsou kokršpanělé nebo baseti, ale i další plemena. Záněty uší se nevyhýbají ani pejskům se stojnou variantou uší.
Zánět uší hned nepoznáte
Začátek onemocnění obvykle poznáte jen horko těžko. Časté potřásání hlavou, uši svěšené na jednu stranu nebo držení hlavy na šikmo či škrábání v uchu na místě zánětu, to jsou příznaky, které se objevují až v pokročilejším stádiu nemoci.
Vatičky do uší nepoužívejte
Když už je vám jasné, že vašeho psího miláčka sužuje bolavé ucho, je třeba zakročit. Rozhodně ale nepoužívejte vatičky do uší! Nezkoušejte ani uši čistit ve chvíli, kdy jsou známky zánětu už patrné. Prvotní zásah musí provést nejdříve veterinář, protože obvykle jsou uši velmi citlivé na dotek a pes se může logicky proti bolesti bránit a ohnat se po vás. Navíc lékař stanoví přesnou diagnózu a určí způsob léčby.
Pomohou antibiotika i byliny
Většinou veterinář nasadí pejskovi antibiotika. U chronických případů nebo pokud má pes k onemocnění sklony, můžete sáhnout k homeopatické léčbě nebo přírodním léčebným prostředkům.
Homeopatika
Podle druhu zánětu a výtoku jsou vhodné různé druhy homeopatik:
- Acidum nitricum (popraskané ucho, krev)
- Aethiops antimonalis (hnisavé ucho s vřídky)
- Graphites (výtok barvy medu)
- Hepar sulfuris (hnisavé, velmi bolestivé ucho)
- Mercuris solubilis (vodnatý výtok, hnilobný zápach)
- Silicea (vodnatý výtok, kyselý zápach)
- Tellurium (rybí zápach)
Dalšími přírodními preparáty, které na zánět uší u psů zabírají, jsou propolis nebo preparáty kombinující heřmánek, šalvěj, arniku, měsíček, oleje, vilín, tymián, třezalku nebo olej z tresčích jater. Vždy je ale lepší se na postupu domluvit s odborníkem. O tom, jak pejskovi ulehčit život v horkých letních dnech, jsme psali zde.