Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu správnou stravu
Správně vybraná strava se podepisuje na zdraví a má vliv na vývoj a růst těla vaší kočky.
Mateřské mléko nahradí pevnější strava
V nejranější fázi života je kotě samozřejmě krmeno matkou. Zhruba od čtvrtého týdne života se malé kočičky začínají poohlížet po jiných dobrotách. Ideálním krmivem je maso i mléčné výrobky. Kočky však nesmějí dostávat kravské mléko. Obsahuje totiž laktózu, kterou nedokážou trávit a na řadu můžou přijít zažívací potíže. Ideální je sušené kočičí mléko smíchané s vodou.
Maso a masové konzervy
Na jídelníček zařaďte i namleté kuřecí nebo naškrábané hovězí maso. Kočičky si pochutnají i na konzervách a kapsičkách s vyšším obsahem masa. Za několik týdnů až měsíců se můžou pustit do tužší stravy.
Přechod na kočičí granule
Zkusit můžete granule namočené v masovém vývaru nebo ve vodě pro lepší stravitelnost. Nezapomeňte, že kotě má velké nároky na množství živin, zejména bílkovin, tuků, stopových prvků i vitaminů. V krmivu kotěte by měl být dostatek vitaminu A a taurinu.
Frekvence krmení
Koťata můžete u misky s krmením vidět až šestkrát za den. Jejich žaludek je totiž ještě malý. Má-li kočka jistotu, že vždy najde na svém místě dostatek krmiva, sama si vytvoří pravidelný režim, který jí vyhovuje, přitom se nepřežírá a netloustne. Je také samozřejmě možné krmení podávat pravidelně, a to v omezených dávkách podle speciálních požadavků na kondici nebo životní styl kočky. Nezapomeňte na to, že kočce nesmí nikdy chybět čerstvá voda.
Vyberte ty správné misky
Při nákupu misek na krmení se poohlížejte po široké a mělké. Kočka totiž nemá ráda, když se při jídle dotýká hran misky velice citlivými hmatovými vousky. V opačném případě počítejte s tím, že si krmivo bude vyhazovat na podlahu okolo misky. Psali jsme také: Pořízení kočky vypovídá o vaší inteligenci. Navíc má na člověka velmi pozitivní vliv.