Pes a kočka v jedné domácnosti. Naučte je spolu vycházet

Mazlíčci 04. února 2021 | 19:04 — Klára Sanders
Někdo má rád kočky a někdo zase psy. Existují ale i lidé, kteří mají rádi oboje a dokonce si je pořídí do jedné domácnosti. Ačkoliv se toto soužití může zdát nemožné, není tomu tak. Pes a kočka spolu mohou vycházet velmi dobře. Zde je pár tipů, které můžete vyzkoušet, aby se spolu vaše kočka a váš pes dobře snášeli.
Další 3 fotografie v galerii
Předpokladem pro přátelství psa a kočky je dobrá socializace zvířat a trpělivé zvykání si jednoho na druhého / Depositphotos

Zkušenosti chovatelů ukazují, že kočky a psi mohou být dobří přátelé. Předpokladem pro toto přátelství je však dobrá socializace zvířat a trpělivé zvykání si jednoho na druhého.

Občas soužití nefunguje 

Někdy jsou na vině spíše psi se svým pudovým nutkáním, které nelze tak snadno překonat, ale často je to kombinace osobností psa i kočky, která jim nedovolí vzájemně fungovat. V takovém případě není jiná možnost, než některé ze zvířat přesunout do jiného domova nebo se smířit s tím, že budou napořád žít odděleně.

Společný prostor

Pokud ale přesto chcete vašim mazlíčkům pomoci, existuje několik věcí, které můžete zkusit. Pamatujte, že kočky jsou velice teritoriální zvířata, což může platit i pro některé psy. Když spolu kočky a psi soupeří o společný prostor, jakým může být například podlaha, kočky budou neustále jako na trní, protože psi se při pohybu o nic ani nikoho jiného nestarají. Kočky se oproti tomu pohybují strategicky. Vždycky myslí na únikové cesty a na to, kde mají jídlo a vodu.

Důležitý je úkryt

Občas ale zapomínáme, že kočky mají větší možnost efektivně využít také prostor nad podlahou. Když si toto uvědomíme, můžeme přemýšlet nad tím, jak umožnit kočce pohyb také v tomto směru. Lze přidat nejrůznější poličky, cestičky, prolézačky, do kterých bude mít přístup jenom kočka. Tímto způsobem v podstatě přidáme „druhou podlahu“ a obě zvířata budou mít dostatek životního prostoru a nebudou se navzájem ohrožovat.

Seznamte je

Dobré je také hned na začátku zvířata vhodně „představit.“ Dát je do stejné místnosti a spoléhat na to, že si to spolu nějak vyřeší, není úplně ideální způsob. Dobré je, aby si postupně vzájemně zvykli na svoje pachy nejlépe ve spojitosti s nějakou příjemnou asociací. Nachystejte jim třeba ve stejnou dobu misky s krmením na obou stranách zavřených dveří. Tím pádem si zvyknou na svoje pachy a zároveň je budou mít spojené s kladným zážitkem. Potom první setkání tváří v tvář bude probíhat mnohem hladčeji. Psali jsme také: Jak odnaučit kočku chytat ptáky

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu