Naučte se porozumět kočkám a pochopíte, proč dělají těchto šest nepochopitelných věcí

Mazlíčci 07. září 2021 | 06:57 — Zuzana Procházková
Máte doma kočičího mazlíčka, jehož chování vám často přijde naprosto nepochopitelné? Pak je tento článek právě pro vás. Povíme vám o šesti nejčastějších kočičích způsobech, které jakkoli vám přijdou podivné, mají logické vysvětlení.
Další 3 fotografie v galerii
Porozumět vašemu kočičímu mazlíčku není tak složité, jak si myslíte / Depositphotos

O domácích mazlíčcích existuje jedno velmi známé pořekadlo, a to „psi mají páníčky, kočky mají osobnost“. Znáte to? V tomto pořekadle se totiž skrývá mnoho pravdy. Psi doprovází lidi už více jak 100 000 let. Oproti tomu ke kočkám si člověk cestu cíleně nehledal. Stalo se tomu až postupem času.

Navíc, pes vydává jednoznačné signály, které jsou pro lidi srozumitelné. K porozumění psů napomáhá také jejich mimika, jež je dobře rozpoznatelná. Co se však týká koček, z jejich obličeje nebo výrazů toho moc vyčíst nejde. Podíváme se proto na ta nejčastější podivná chování koček a vysvětlíme si to.

Zvedají zadek, zatímco je škrábete na zádech

Lidé se často mylně domnívají, že pokud kočka zvedá při škrábání zadek, je to symbol nelibosti. Pravda je taková, že je tomu přesně naopak. Kočka vám totiž tímto gestem dává najevo, že jste její přítel a že se jí drbání tuze líbí.

Otírají se o vás hlavou

Tak jako zvedání zadku je i kočičí „hlavičkování“ symbolem toho, že vás mají rády. Ať už tedy děláte cokoli a kočka za vámi přijde a začne se o vás otírat hlavou, vydává jasný signál – lásku.

Rády masírují měkké povrchy

Jistě jste někde zaznamenali, že kočky velmi rády masírují tlapkami měkké povrchy, jako například matraci, polštář nebo gauč. Při této činnosti působí kočka velmi spokojeně a relaxovaně. Přesně tak tomu i je. Veterináři a zvířecí psychologové se domnívají, že je to zvyk z raného stádia života, kdy koťata tlapkami tlačí na matčino břicho kvůli stimulaci toku mléka.

Neustále přemisťují misky s vodou či jídlem

Všimli jste si někdy, že vaše kočka přemisťuje misku s jídlem přes celou místnost, daleko od misky s vodou? Není to náhoda. Jedná se o evoluční pozůstatek jejich divokého původu, kdy zkrátka divoké kočky nerady jedly kořist poblíž zdroje vody, neboť věděly, že kořist může případně vodu kontaminovat.

Shazují věci

Internetem koluje spousta vtipných videí s tím, jak kočka v domácnosti shazuje různé věci z poliček, ze stolu a tak dále. Zde je vysvětlení bohužel nepřímočaré. Kočky mohou jednak shazováním věcí zkoumat, zda jsou tyto předměty bezpečné nebo ve druhém případě se zkrátka dožadují vaší pozornosti a chtějí si hrát.

Škrábou vše možné

To, že kočky škrábou různé věci, vám určitě přijde otravné. Má to však své opodstatnění. Kočky škrábáním věcí vyjadřují své emoce jako stres nebo radost. Stejně tak je to jejich způsob značkování teritoria, neboť mají v tlapkách pachové žlázy. Do třetice pak v některých případech si prostě potřebují zabrousit drápky. Rozhodně se tedy nebojte investovat do pořádného kočičího škrabadla. Dále čtěte: Nejčastější chyby, kterých se lidé nevědomky dopouštějí při výchově psa.

Zdroj: petmd.com, humanesociety.org, bustle.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu