Připravte svého chlupáče na konec roku tak, aby pro něj byl snesitelnější

Mazlíčci 27. prosince 2018 | 14:21 — Veronika Prášilová
Pro lidi nejveselejší den v roce, pro pejsky doslova nejstresovější. Silvestr se blíží a majitelé čtyřnohých miláčků mají za své svěřence už teď nervy na pochodu. Každý pes je jiný, každý snáší rachejtle a ohňostroje jinak, proto univerzální rada, jak je připravit na těch pár hodin rámusu, neexistuje.
Další 3 fotografie v galerii
Zvířata snáší oslavy konce roku velmi špatně / Internet

Ovšem přinášíme vám pár obecných zásad, které by se vám mohly hodit a které mohou pomoci vašim miláčkům přečkat nejdivočejší noc v roce relativně v pohodě.

Zapomeňte na lidské léky 

První, a pro začínající chovatele asi nejdůležitější radou je, že pejskům by se neměly podávat lidské preparáty na uklidnění. Psí a lidská těla fungují odlišně, proto není řešením vzít lidský medikament a použít jeho poměrnou část vzhledem k hmotnosti zvířete. Pes by po lidském léku mohl být omámený, ale vnímat stejně jako v bdělém stavu, což by pro něj bylo ještě horší. Navíc by u něj mohlo dojít až k otravě, což je zřejmě varianta, po níž nikdo neprahne.

Utahejte pejska na vycházce

Mnoho chovatelů má osvědčenou radu, jak pejska připravit na silvestrovskou noc. Vyrazit s ním v podvečer na dlouhou procházku, aby se utahal. Pes pak možná večer slastně usne a probudí se až ráno. Každopádně, venčíte-li blízko civilizace, mějte psa raději na vodítku, protože někteří lidé trénují s rachejtlemi na večer už od Štědrého dne  a pes by se vám mohl zaběhnout.

Máte-li pejska jen na klasickém obojku kolem krku, a nikoliv na kšírech, raději mu dejte známku, pokud ji běžně nenosíte. Pes se vám při náhlém výbuchu může vysmeknout a utéci.

Zůstaňte spolu

Během večera, když už se začínají ozývat první rány, je dobré být s pejskem. Vzít si jej na klín nebo k sobě na sedačku, hladit jej, povídat si s ním, dát mu oblíbenou hračku nebo pamlsek, který mu nějakou dobu vydrží. Ostatně, nějakou dobrotu si můžete spolu upéct třeba podle našeho návodu zde.

Někteří pejskaři radí, že je lepší vzít psa buďto ven, nebo na chvíli alespoň na balkon, protože pes v uzavřeném prostoru bytu nebo domu neví, odkud rány přicházejí. Navíc se rozléhají a mohou být pro psa daleko silnější, než když by je slyšel napřímo.

Samozřejmě neradíme vzít jej na místo, odkud někdo rachejtle odpaluje. Přes nejkritičtější čas kolem půlnoci pejskovi alespoň otevřete okno či balkonové dveře, může to být pro něj paradoxně menší utrpení než v uzavřeném prostoru.

Poraďte se s veterinářem

Posledním krokem je medicína. Jak už jsme psali, ta lidská je pro psy naprosto nevhodná, ne-li nebezpečná. Proto se vždy poraďte s veterinářem, nebo alespoň v obchodě s chovatelskými potřebami. Postupujte přesně podle návodu a nepřekračujte doporučené dávkování.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu